Snömos
Svar på Johan Dahléns – Internationella regler försvårar en återlämning av Hermansons arkiv
Svar på Johan Dahléns – Internationella regler försvårar en återlämning av Hermansons arkiv
Svar på Örjan Kristensons – Återlämna Hermansons arkiv till arvingarna
Omständigheterna kring arkivet är de som jag beskrivit – dvs materialet står på hyllor i ett svalt, torrt och mörklagt rum – och scannade negativ ligger förpackade enligt god arkivstandard. Dock ligger printar och negativ i samma klimat vilket inte är det bästa – men eftersom det är mörkt och svalt (ca 18 grader) – så är det inte någon akut fara. Att det i rummet även förvarats annat material i flyttkartonger påverkar knappast Jean Hermansons bilder.
Från år 2016 och framåt har ett flertal utställningar och böcker producerats och en stor del av bilderna har scannats – så ja, jag vidhåller att mycket stora resurser lagts på att visa och förvalta Jean Hermansons konstnärskap – och nästan allt arbete är gjort i samverkan med Nils Petter Löfstedt, så någon mångårig kulturell konflikt kan jag inte se.
När det gäller avyttring av museisamlingar är vi tvungna att förhålla oss till de internationella etiska regler som de flesta museer omfattas av – och som gör det mycket svårt att skänka eller sälja museiföremål till privatpersoner. Museers uppdrag är att tillgängliggöra för lång tid framöver – hundratals år när så är möjligt. För att uppnå detta är troligen ett offentligt ägande att föredra, men frågan har inte prövats.
Johan Dahlén
Avdelningschef
Kultur
Detta är ett svar till Johan Dahléns insändarsvar Vi förvaltar kulturarv så långt det är möjligt

Nu blir jag ännu mer orolig…
Om nu Jean Hermansson är den som fått ”mest uppmärksamhet och omsorg” hur är det då ställt med andra samlingar?
Johan Dahléns svar är fyllt av floskler – granna, men tomma ord. Det han inte talar om är att detta är en kulturell konflikt som pågått i många år. Jean Hermanssons arkiv överlämnades 2014.
Under åtta år har man alltså inte lyckats skapa en miljö som säkerställer en fotografs livsverk. Att hela arkivet har flyttats inte mindre än fyra gånger nämner han inte heller. Han kan inte redogöra för några som helst omständigheter som omger arkivet säger bara att ”…det är därför jag inte är orolig för materialets status”
Att inte kunna svara på så enkla frågor som temperatur och luftfuktighet tyder antingen på brist på kunskap, rent slarv eller fullkomligt ointresse.
Det finns två korta filmer, tagna med sex månaders mellanrum i den lokal som Jean Hermansons arkiv förvaras i. De är tagna av fotografen Nils-Petter Löfstedt. Idag kan vi visa en av dem. Döm själva om ni tycker att Landskrona Foto har allt under kontroll. Det finns också en rad andra oegentligheter som rör detta, de varken kan jag, eller ska jag kommentera.
Dock. Det finns en enkel lösning på problematiken: Lämna tillbaka Jean Hermansons arkiv till hans arvingar. Fraktfritt och utan ersättning – med hjälp av Nils-Petter Löfstedt, kan de och vill de, hantera materialet på rätt sätt!
Örjan Kristenson
Se filmen från arkivet på länken – https://www.youtube.com/shorts/yPxbDE7vtsA
Svar till Örjan Kristensons debattartikel – Om ansvaret att förvalta kulturskatt
Att förvalta ett kulturarv, t.ex en museisamling, innebär att med erforderliga medel se till att, så långt det är möjligt, föremålet eller samlingen finns kvar för framtida generationer. I detta uppdrag ingår att göra val eftersom en museisamling innehåller mycket – såväl föremål som arkivalier med olika förutsättningar. Den del av Landskrona stads museisamlingar som fått mest uppmärksamhet och omsorg de senaste åren är just Jean Hermanson bildskatt. Genom utställningar, bokproduktioner och omfattande scanning av negativ, finns goda förutsättningar för att även kommande generationer ska kunna ta del av dessa bilder – både i fysisk form och som digitalt publicerade på t.ex vår databas Digitalt Museum.
Lokalen i vilken bilderna förvaras är tillfällig – men håller en tämligen god nivå när det gäller såväl luftfuktighet som temperatur och scannade negativ förvaras i syrafria arkivboxar – och det är därför jag inte känner mig särskilt orolig för materialets status. Men i samband med att en stor del av museets samlingar i höst ska flyttas, kommer plats att frigöras inne i museet, vilket medför att arkivalier och fotosamlingar kan få en varaktig placering, vilket förstås är mycket bättre.
Med vänlig hälsning
Johan Dahlén
Avdelningschef
Kultur

Stoppa avverkningen av Karlslund samt en miljard kronor på att bygga diverse hallar vi redan har.
Räntan kommer enligt Riksbankens chef Ingves, höjas i många jämna steg åren framöver. Reporäntan lär gå över 6-7% med rask takt nu. Jag tycker därför att kommunen öppet bör visa sin överbelåning – både inom stadshuset och i verksamheten.
Man får dela upp detta ofantliga projekt i (minst) tre delar.
1.
Karlslundsparken, dvs den drygt 200 åriga bokskogen. Jag ser överhuvudtaget ingen anledning att ändra på denna artrika och vackra park. Den hör varken till Esperanza – Nyvång eller till Koppagården/Norrestad .
Och det finns ett belyst joggingspår. Sommartid en oas för dem som inte vill ner på stranden.
2.
Publika åtgärder. Då handlar det givetvis främst om BoIS. Att få betala entré bara för att ställa sig under paraplyer – eller straffa publiken att bli dyngblöt bara för att det regnar ute. Det är BoIS numera en av få klubbar som kan behöva tvinga sin publik att göra under över 100 år. Vi talar då om publikrekord á 18500, ett 10-tal matcher med över 15.000 åskådare, och 70-60 matcher som dragit ca 10.000. Den senaste Allsvenska sejouren drog BoIS ett hemmasnitt a lite knappt 6500 (åren 2001-2005) Och framförallt kommer en upprustning av arenan inte kosta pengar stora nog att irritera skattebetalarna.
Vidare kan dagens ishall förlängas och en vägg kan monteras. På så vis får man avdelningar – för både ishockey och konståkning. Ett liknande koncept finner man i Pilängsskolans båda idrottshallar. Och därutöver har vi två fullstora inomhushallar, den ”framför” Karlslund samt fd Gullstrandsskolans gymnastiksal. Och nog kunde Wargo och Örestad återbyggas för ungdomar. Och West Winds basket samt innebandyklubben likaså.
3.
Och detta är illa. Bygga fler ishallar på parkeringen. Det finns säkert drömmar om NHL, bland några pappor åt några söner. Men från Landskrona till NHL är steget ofantligt, och utgör inget kommunalt intresse. En inomhus simbassäng a 50 m, kan lösas med ett övertryckstält under vintern. Prova det först, så kan vi se sen.
Jag skulle dessutom vilja se att det spelades mer schack, bridge och backgammon etc ”på stan”
Och i alla händelser kan man ju inte ett VALÅR ösa ut skattemedel av den dimension som omtalas. 900 000 000 – som snabbt kommer bli långt mer, med de skenande byggnadspriserna, och de helt nya förhållanden beträffande räntorna , som snart kommer märkas, för alla med större lån. Tyvärr.
Punkt 1 enligt ovan är fullständigt omöjlig, vi behöver fler inte färre träd för att matcha växthusproblemet.
Punkt 2 skulle kunna genomföras, det finns t.ex. få teater och opera besökare som som skulle accepterade att bli regnade på.
Punkt 3 är ekonomiskt svindleri på högsta nivå, och åtminstone värdig en kommunal folkomröstning. Inomhusbad och is för huvuddelen , 850 miljoner kr – när man inte har ens har råd att återuppbygga Slottscaféet för försäkringspengarna!
Pontus Eriksson
Jag förstår faktiskt Stefan Olsson.
Det är med stor glädje alla landskronabor läser om satsningen på Karlslunds IP, simhall och ishall. Vi har väntat i många år alltmedan förfallet tilltog.
När jag läste om arbetet bakom projektet, ett projekt där SAMTLIGA politiska partier arbetat fram en lösning och samtidigt läser Stefan Olssons besvikelse över att inga andra politiker/ partier än Torkild Strandberg (L) fick vara med och presentera förslaget för media, blir jag arg.
Nu träder Torkild åter igen fram i media och tar åt sig hela äran för ett projekt som ALLA partier bidragit till. För det var/är den bild man får när man ser hans soliga leende i TV och tidningar, att han och enbart han har åstadkommit detta.
Det är visserligen valår och han behöver tydligen politiska poäng. Han verkar till och med lite desperat där han springer omkring på takåsar och annat. Men vanlig hyfs och rättvisa ska också få finnas i politiken.
Jag mår lite illa när jag ser honom framträda i media.
Och vi ska komma ihåg att till förra valrörelsen var han med på bild i press och media och presenterade en liknande satsning på Karlslund, men det gick i stöpet efter valet. Serneke drog sig ur- kommunen hade tydligen inget klart förbindelseavtal med dem. Men valet skulle vinnas.
Nu är det valår igen, styrgruppen har arbetat fram ett nytt projekt, enligt någon politiker har det gått lite fort på slutet. Kan det vara så att Torkild ville hinna profilera sig i god tid till valet?
Ja i den här frågan förstår jag Stefans ( och andra partiers) besvikelse.
Lena Nilsson
Det gläder mig att som det verkar Karlslundsprojektet nu kommer igång!
Låt oss hoppas att alla avtal är underskrivna och i hamn. Det får inte bli ett nytt luftslott som faller till marken pga. andra åtaganden eller vad det nu kan vara.
Det är bra med projekt som kommer alla landskronabor tillgodo oavsett bostadsadress!
Jag hoppas oxå att det skapas jobb för en hel del av de 10% av landskronaborna som tillhör de arbetslösas skara!
Håkan Lans
Nej, Torkild Strandberg!
Jag, med flera är verkligen inte tondöva. Jag är däremot glad över att jag är med i ett parti som trots kritik om långsamhet men oxå snabbhet ändå försöker ta reda på vad medlemmarna tycker i NATO-frågan!
Till skillnad från en del partier där man tvärsäkert går ut och talar om en NATO-anslutning utan att som det verkar ha förankrat det i respektive parti! Det kommer inom alla partier finnas Ja- respektive Nej-sägare men vi har åtminstone diskuterat för och emot!
Tvåhundra år av alliansfrihet har gynnat Sverige mycket väl!
Dra inte alla över en kam, särskilt inte mot ett parti som har så högt i taket!
Det är så att S i Skåne säger nej till NATO men det betyder inte att alla S:are säger nej! Vi är många som tveksamt säger ja men oxå en del som tvärsäkert säger ja!
Jag är tillhör de som tveksamt säger ja till NATO och det beror till stora delar på likheterna med 30-talets hitlerisms agerande mot Tjeckoslovakien, Österrike och anfallet på Polen och dagens putinisms agerande. Då stod länderna ensamma eller hade med sig passiva demokratier!
Ukraina har hela Europas/världens (nästan) stöd men är helt beroende av diverse länders välvilja att skicka vapen men skjuta får de göra själva!
Håkan Lans
I den här debatten är det kanske det största hånet – att påstå att de som skulle få garantitillägget inte har jobbat. Det handlar om dem som slitit ett helt liv men ändå fått låga pensioner. Som undersköterskor och lokalvårdare, som fått låga löner under arbetslivet och därför får låga pensioner. Vårt förslag lyfter tvärtom den gruppen. Det vi diskuterar är förslag som kan införas i år och göra skillnad för de sämst ställda pensionärerna i en mycket svår situation, där kan vi bara konstatera att SD och M förslag är för lite, för sent och berör färre än regeringens förslag.
Vi har prioriterat att här och nu satsa på de pensionärer som har det allra tuffast. Det är en klen tröst för en fattig pensionär att man tar några hundralappar från dennes pensionshöjning för att en rik pensionär ska få några hundralappar i höjd pension.
Det relevanta är det som sker i höst. Och där kan vi konstatera att det är färre pensionärer som berörs med högerpartiernas förslag och de får dessutom en mindre pensionshöjning och det sker senare.
Fatmir Azemi
Oppositionsråd (S)