PLANKET - Inlägg på denna sida är insändare och åsikterna är skribentens egna

Svar till Anna Fernebro och Jenny Tillander

Nej, varken jag eller SD är fackföreningsfientliga. Undertecknad är själv medlem i ett fackförbund.

Jag förstår att Ni båda tycker att fackets roll är stor, speciellt för ert parti Socialdemokraterna som till stor del är beroende av LO-medlemmarnas pengar för att kunna driva politik. Facket är en intresseorganisation, fackpamparna är inte valda av folket och bör således därför inte få allt för stort inflytande över de folkvaldas maktutövning. Trots detta kommer fackföreningarna påfallande ofta nära statusen av en myndighet med sanktionerad maktutövning i kommuner och på områden där Socialdemokraterna styr eller försöker styra. De täta banden mellan s-partiet och fackförbunden gör att gränserna för deras officiella makt många gånger går över en lämplighetsgräns.
 
Tydligen måste jag påpeka för Er att ni måste läsa hela budgetdokumentet, inte bara sista raden som Er partiledare gör. Vi röstade inte nej till höjd A-kassa, vi röstade på vår egen budget. I vår budget förordar SD en höjning av a-kassetaket till 1200 kr de 100 första dagarna, därefter 800 kr per dag. SD vänder sig också emot att den arbetslöse redan från dag ett i arbetslöshet förväntas söka arbeten i hela landet. Initialt, under en period om 100 dagar, bör man kunna söka arbeten endast i hemregionen och inte tvingas flytta för att säkra sin inkomst. 

Gällande LAS: De svenska turordningsreglerna kom till under en tid då arbetsmarknadens rörlighet var betydligt mindre än i dag. Arbetsmarknadens funktionssätt har förändrats och i takt med det, måste även turordningsreglerna förändras. För att säkerställa trygghet för arbetstagare är det viktigt att LAS finns kvar men undantagen i turordningsreglerna behöver utökas. Dagens undantag är helt enkelt för små och leder till att framförallt ungdomar diskrimineras genom ”sist in – först ut”-systemet. Arbetsgivarna kan enkelt reglera storleken men det är däremot svårt att reglera sammansättningen på sin personalstyrka.

När det gäller kravet på kollektivavtal vid offentlig upphandling så är det brukligt att en minoritet söker stöd för att få majoritet för sitt förslag. Regeringen vill inte ha med SD att göra överhuvudtaget, men när ni inte får stöd från oss gnäller ni. Med regeringens lagförslag om offentlig upphandling kommer kraven på svenska företag att bli betydligt strängare än på utländska företag. Detta möjliggör att utländska företag kan dumpa priserna, genom att erbjuda sämre villkor för anställda och på så sätt vinna upphandlingar, vilket i sin tur leder till att svenska arbetstagare konkurreras ut. Detta framgår om man läser det finstilta i regeringens lagförslag, så det råder jag Fernebro och Tillander att göra. Lagen medför krångel som leder till att svenska småföretag som inte kan anlita omfattande juridisk hjälp blir chanslösa vid upphandlingar. Det skulle bland annat leda till att skolor, äldreboenden och liknande inte kan servera närproducerad mat. Med regeringens lagförslag kommer man att kunna ställa krav på svenska företag att ha upp till 30 % utlandsfödda i arbetsstyrkan. Sådan diskriminering av svenska arbetstagare kommer vi aldrig att gå med på.

I Sverige ska svenska regler gälla! Vi kommer aldrig acceptera att man öppnar upp för att ställa krav på att företag ska ha ett visst antal utlandsfödda för att kunna vinna en upphandling. Vi kommer heller aldrig acceptera att den som anställer utländska arbetstagare till sämre villkor får konkurrensfördelar, framför den som anställer svenska arbetstagare till schyssta villkor.

Vad Tillander och Fernebro inte förstår är att EU har i dag ett betydande inflytande över villkoren på den svenska arbetsmarknaden och regelverket har bidragit till lönedumpning och försämrade arbetsvillkor. Kommissionen arbetar också ständigt för att försöka föra in nya områden under överstatlig kontroll. Vi kräver ett stopp för all överstatlig kontroll över den svenska arbetsmarknaden och en juridiskt bindande garanti till skydd för den svenska modellen.

Slutligen: Rotary är mer jobbskapande än facket, då de har ett världsomfattande yrkesnätverk i olika yrkesgrupper, och de har ingen politisk koppling och använder inte medlemmarnas pengar för att gå på strippklubbar. 

Som jag skrev ovan är varken jag eller SD fackföreningsfientliga, däremot tycker jag inte att facket ska ha fingrarna med i varenda syltburk. 

Stefan Olsson (SD)
Kommunalråd

 

 

SD ett fackföreningsfientligt parti

Sverigedemokraternas avsky mot arbetarrörelsen är varken någon hemlighet eller nyhet. Deras antifackliga hållning blev vi vittne till på kommunfullmäktiges sammanträde 31/10 på rådhuset i Landskrona.

Vi Socialdemokrater ställde oss positiva till att bilda kommunalt bolag för kompetensförsörjning tillsammans med privata näringslivet och arbetsförmedlingen.

Men… Vi hade dock ett tilläggsyrkande att adjungera in en facklig representant från LO kollektivet.

Detta fick Sverigedemokraternas Stefan Olsson att rasa:
– Facket kommer in när man ska förhandla löner och då behöver de inte sitta med i styrelserummet överhuvudtaget!

Vad Stefan Olsson inte förstår är att fackets roll är större än så!
Varför är Stefan Olsson rädd för att facket ska få inflytande i bolaget med föreslagen plats som adjungerande?

Sverigedemokraterna har på riksnivå motionerat om försämringar i lagen om anställningsskyddet (LAS) och för begränsad strejkrätt. Stefans vänner röstade även emot höjd A-kassa. De har till och med röstat emot en nollvision om dödsolyckor i arbetslivet!!                              

Nu flaggar SD även för att rösta emot kravet på kollektivavtal vid offentlig upphandling.

Stefan Olsson som representerar SD visade tydligt sin löntagarfientlighet genom att rösta emot Socialdemokraternas tilläggsyrkande.

Facken tillsammans med arbetsgivarorganisationer bedriver idag Teknikcollege med framgång i Landskrona.

IF Metall har gemensamt med arbetsgivarna tagit fram ett avtal om yrkesintroduktion, syftet är att säkerställa industrins långsiktiga kompetensförsörjningsbehov och erbjuda särskilda introduktionsanställningar åt ungdomar för att underlätta för dem att arbeta och utvecklas i sitt yrkesliv på svensk arbetsmarknad.

Stefan Olsson säger att han inte är emot fackligt arbete och är för den svenska modellen men det Stefan Olsson inte begriper är att den svenska modellen bygger på att arbetsmarknadens parter samarbetar.

Slutligen, Stefan Olsson, Rotary är inget fackförbund!

Jenny Tillander vice ordförande Landskrona Arbetarkommun
Anna Fernebro ordförande IF Metall Nordvästra Skåne

Svar till Leif Olin

Världen förändras i rask takt. Agerar vi i tid och med kraft så är förändringen en möjlighet. Om vi inte agerar eller agerar sent går Landskrona en dyster framtid till mötes. Vad det vill säga vet vi alla med 25 år av stagnation och håglöshet i färskt minne.

Vi har pekat ut tre områden där framtiden ställer krav på förändring och nytänkande

Det första gäller tillväxten. För att välfärd av hög kvalitet ska fortsätta att vara möjlig krävs att ekonomin växer. Det behövs investeringar i företag, boende och handel. Även om trenden har vänt för Landskrona måste vi som stad på ett helt annat sätt än vad som varit fallet hittills agera för att dessa investeringar ska ske hos oss och inte hos andra. Detta är utgångspunkten för de förändringar som präglar stadens centrala organisation.

Det andra gäller klimatförändringarna, som vi alla vet kommer. Landskronas geografiska läge vid vattnet är en av stadens stora fördelar. Många uppger just havet och kustlinjen som det de uppskattar mest med Landskrona. Men havsnära innebär också ett stort ansvar. Vi är kraftigt exponerade för den höjning av havsnivån som forskare kollektivet anser kommer att äga rum inom en snar framtid. Det är därför dags att vi börjar förbereda vår stad för de förändringar vi står inför vad gäller en höjd havsnivå och klimatets påverkan på Landskrona.
Att påbörja arbetet redan nu med att förebygga klimatförändringarnas konsekvenser är helt nödvändigt. Därför avsätter vi hela 300 miljoner kronor för att klimat- och framtidssäkra Landskrona. Bildandet av en struktur- och klimatfond är ett första steg mot att framtidssäkra Landskrona mot dessa förändringar. Så att Landskrona kan finnas kvar även för nästa generation.

Det tredje gäller de kommunala bolagen. Alltför länge har stadens styrning av bolagen varit för svag. Vi skaffar nu ett redskap för att se till att de kommunala bolagens utveckling gagnar hela Landskrona och alla Landskronabor. Vi ställer dessutom tydliga krav på att verksamheten ska bedrivas på ett effektivt sätt i skattebetalarnas tjänst.

Leif Olin orkar inte ens förhålla sig till dessa utmaningar. Vi förväntar oss inte att Leif Olin och hans parti ska dela våra lösningsförslag i varje del. Men inte ens ett ord om hur han ser på klimatfrågan i ett Landskronaperspektiv. Inte ett ord om synen på tillväxt och inte en tanke om hur bolagens arbete kan förstärkas och förbättras. Detta är inget annat än beklämmande, men inte förvånande. När vi för ett år sedan beslöt oss för att låta utreda dessa tre framtidsutmaningar, för att skaffa redskap att framtidssäkra vår stad sa Leif Olins och hans partikamrater nej. Även till utredningen. Detta duger inte, men förklarar på ett tydligt sätt Landskronas kräftgång under (s)-styret. De strukturella, avgörande utvecklingsfrågorna fick stå tillbaka för ren passivitet och rent taktiserande. Det är med beklagande vi konstaterar att dagens socialdemokrati i Landskrona inte förmår att ens förhålla sig till dagens och morgondagens stora frågor.

Torkild Strandberg, Liberalerna
Birgitta Persson, Moderaterna
Mikael Fahlcrantz, Miljöpartiet

Ord om nattetid…

Hej på er Landskrona Direkt-läsare!
Det var länge sedan jag skrev till er.
Här kommer några ord som ligger nära mitt hjärta.

Ord om nattetid…
Hösten kom till oss, bara på några dagar.
Även vintern håller på att anlända.
Vad har vi att vänta på?
Jo, mörker och sämre väder.
Men, vadå?
Lycklig lottade över att bo i ett land, som människor vill flytta till, och inte ett land där människor vill fly ifrån.
Vi bor i en underbar stad: Landskrona stad.
Den gröna staden som ligger på vägen.
En stad under en ständig utveckling framåt. Vi har kommit en bit och flera positiva bitar är på gång.
Klaga att vi är morgontrötta, jobbar långa arbetsdagar och att det är trist. Detta får vi inte glömma.
Vi är så lyckligt lottade vi som förmån att bo i Sverige och Landskrona.
Glöm aldrig det!
Försök att se en ljus framtid igen!

Må väl!
Geula Viola Lesén

P.s kom ihåg att ha reflex på er.
Syns vi
Finns vi.

Med dokumenterad kompetens

Så tog kommunfullmäktige beslut om en ny organisation, vilken skall revolutionera Landskrona, enligt beslutande majoritet – ”Organisation för tillväxt och effektivare välfärd”. Nu skall vi få en ny stadsdirektör igen. Denna gång med ”dokumenterad kompetens och erfarenhet”, till skillnad från de fyra som haft Prao-liknande anställningar de senaste åren men som inte varit bra nog. De har på löpande band fått sparken eller lämnat frivilligt. Ni skall vi få en biträdande stadsdirektör också. Med samma ”dokumenterade kompetens och erfarenhet inom det externa perspektivet.” Vän av ordning måste rimligen fråga sig hur dokumentationen skall se ut, för att vederbörande inte skall riskera samma öde som de fyra första. In och ut igen. Svaret är självklart. Den risken finns inte eftersom personer nära relaterade sittande makt redan har dokumenterat sin duglighet. Som redan är påtänkta och klara och som alldeles tydligt själva varit med att forma organisationen. Så praktiskt.   PRAO-tiden är redan avklarad. Nu blir det fast anställning på uppdrag som de själv har hittat på. Ett exempel på effektivitet.

De nya (?) och välbeprövade cheferna skall nu se till öka tillväxten och skapa en effektivare välfärd. Hur och vad detta innebär är oklart och nu börjar det svaja och kommunalrådet blir svaret skyldig. Ena stunden handlar förslaget ”bara” om bolagen i staden och att de skall samlas under en hatt – en bolagskoncern. (Därför behövs en överbolagsdirektör också. Men om denne behöver beprövad kompetens framgår inte). Men hur välfärdseffektiviseringen skall gå till är inte lika klart. Trots att välfärdsfrågorna är den kommunala kärnverksamheten, som det skrivs i förslaget.( d.v.s. det som i andra debatter handlar om skola, omsorg, socialtjänst mm) En stadsdirektör, en biträdande stadsdirektör med hjälp av en överdirektör skall se till att göra kärnverksamheten effektivare. Efter lite liberalt slingrande tillstår ändå kommunalrådet att han vet, att där finns massor fortfarande att hämta och säger att vi skall få ”mer välfärd för varje krona”.

Frågan som ändå skaver och förblir obesvarad är – varför får inte detta förslag diskuteras ute i de verksamheter som faktiskt berörs. Varför beslutar majoriteten, att köra över hela sin egen organisation och stoltsera med att ”det har vi rätt till enligt kommunallagen”. – ”Det är så demokrati fungerar”, skroderade Sverigedemokraten i talarstolen. Vårt sätt att tolka demokratin, borde han tillagt.

Ännu en gång manifesteras maktutövande som förvånar. Att de fyra borgerliga partierna tycker att det viktigaste för dem är att stoppa S och V från inflytande vet vi sedan tio år. Men att de kör över hela sin egen organisation är ofattbart. Vi bryr oss inte om vad ni tycker, är deras budskap för alla anställda i kärnverksamheterna idag att vakna upp till.

Den som arbetar i välfärden i Landskrona. Som lärare, socialarbetare, inom äldrevården etc. har idag anledning att känna sig orolig. Verksamheterna jobbar redan hårt och stressat för kunna uppnå de mål som majoriteten i Landskrona har satt och att klara att de besparingar – effektiviseringar – som redan genomförts. Ca 50 miljoner som plockats bort. Och nu – nu skall det bli ännu värre. Ännu mer effektivitet. Hela välfärdsområdet har i det tagna förslaget marginaliserats till en liten ruta på en organisationslinje kallad ”förvaltningar”. Medan resten är beskrivet i en utförlig organisationsskiss.  Prioriteringen är tydlig och sannolikt bara en början, och det är inte så konstigt med tanke på att konstruktörerna till förslaget har dokumenterad kompetens och erfarenhet om bolagisering, vinstmaximering och effektivisering. Men intresse för välfärdsfrågor – finns det?

Leif Olin (S)

RSMH i Landskrona

Har du varit i kontakt med psykiatrin någon gång i ditt liv?

Kanske har du fått en diagnos, eller bara behövt stöd i din vardag.

Kanske har du behov av social stimulans. Kanske vill du få möjlighet till att gå kurser om bland annat vilka rättigheter man har i sin kontakt med såväl psykiatrin som olika myndigheter till exempel Socialförvaltningen och Försäkringskassan. Kanske vill du delta i studiecirklar med inriktning på olika former av kreativitet, språk, datorkunskap, eller kanske någonting som du själv vill dela med dig av.

Kanske vill du bara stödja arbetet för en ökad social och mental hälsa i ett sönderstressat Sverige.

Då är kanske RSMH (Riksförbundet för Social och Mental Hälsa) i Landskrona och Svalöv någonting för dig. Vi finns tillgängliga på Norra Långgatan 6 på vardagar mellan 12-17.

Nicklas Ekström,
Sekreterare i RSMH Landskrona-Svalöv.

Bäste Laurin

Bäste Johan Laurin! 

Jag tackar för dina synpunkter ang. pendling (dat. 2016-10-18) som jag avser att kommentera när ”Stadshuset” besvarat mina frågor. 

Jag väntar med spänning!
Tommy Jonasson
f.d. universitetslektor i skatterätt, Lund universitet

Avslutande replik till Glader

För det första Claes Glader: Slå upp ordet metafor i en ordlista. Då kanske Du förstår hur illa valt det ordet är i ditt senaste inlägg.
För det andra: Om Du slickar dina sår och drar dig ur debatten höjs den intellektuella nivån väsentligt.
Härmed är den meningslösa debatten avslutad för min del.

Stefan Olsson (SD)
kommunalråd

Svar till Stefan Olsson

Det är inte lätt att diskutera med personer som inte förstår metaforer! Jag har aldrig varit med om en sådan låg intellektuell nivå i en debatt som handlar om Landskronaborna. Är det på detta vis som Landskronapolitiken bedrivs är det sorgligt.

Claes Glader

Svar till Claes Glader

Med en dåres envishet undrar Claes Glader varför inte Torkild Strandberg och hans partner SD agerar i den infekterade postfrågan. Claes Glader undrar också om Torkild och SD inte vill att posten ska levereras hem till vissa Landskronabor.

För det första visar Claes en oändlig  brist på kunskap om Landskronapolitiken när han hävdar att SD + Torkild = sant. Vi är ett oppositionsparti och dessutom vågmästare. Det är en roll vi trivs bra med och som hjälper oss att få igenom mycket av vår politik.

För det andra, vilket är naivt men på sitt sätt smickrande, tror Claes Glader att vi Sverigedemokrater kan styra arbetsmarknadens parter som vi vill. Att så inte är fallet vet 99,9 % av Landskronaborna, eller för att uttrycka mig på annat sätt: Alla vet det förutom Claes Glader.

Slutligen ett litet tips: Kritisera gärna oss Sverigedemokrater, men gör det på ett konstruktivt och sakligt plan. Annars riskerar debatten att bli enbart löjlig, på riktigt!

Stefan Olsson (SD)
Kommunalråd