Angående Kalla Fakta och Torkild Strandbergs förhållningssätt till politikernas agerande.
Att uttala sig om att lagen inte är uppdaterad med verkligheten är som att säga att de lagar som kontrollerar våra politiker för att värna demokrati är inte värda att följa.
Det är inte första gången juristen Torkild anser att man kan klampa rakt över lagen.
Även för en tid sedan skulle han tvinga på invånarna vaccinpass för att få tillträde till kommunala anläggningar så som museet, biblioteket, konsthallen, idrottshallen, Karlslundsbadet med mera… trots att Sveriges medborgare är skyddade vad gäller medicinska val och vad gäller medicinsk sekretess enligt tunga grundlagar.
Att man kräver att donatorer av större summor till politiker är offentliga, kära Torkild, beror på att det annars överhuvudtaget inte kommer att handla om demokrati.
Då vilken enskild person med stora tillgångar är fri att korrupt muta sig till beslut som gynnar deras liv, företag eller intressen.
Vi har en demokrati i vårt land för att vi tror på medborgerligt inflytande, som skapar delaktighet och inkluderande ansvar för vårt samhälle.
Vi har demokrati med lagar som reglerar demokratin för att vi inte vill leva i korruption och monetär diktatur.
Att detta förefaller Torkild överflödigt och att lagen inte följer med verkligheten är fruktansvärt oroväckande.
Monica Drexler Bergman














































