På torsdagen skrev vi om en anmälan mot en man som verbalt hade mordhotat några barn på en lekplats i Koppargården. Ärendet kom dock inte längre än till polisens kontaktcenter. Där slog en polis fast att anmälan inte går att utreda på grund av att gärningsmannen är okänd och att beslut tas att ”Förundersökning inleds ej”
Mannen ska enligt anmälan bland annat ha hotat skjuta barnen om de plockade blommor. Trots detta valde polisen att inte skicka någon bil. Anledning: De har inte namnet på den som sett det hela.
Landskrona Direkt har inte lyckats komma i kontakt med den polisman som lagt ner ärendet. Istället får redaktionen kontakt med Roger Norlén, ställföreträdande chef på utredningsjouren.
Varför blir det ingen förundersökning?
– Vi har ingen känd uppgiftslämnare och jag gissar att beslutet att inte starta någon förundersökning beror på det. Vi måste ju ha något att gå på, säger Roger Norlén.
Men ett vittne uppger ju att det rör sig om en kraftigt bygd man i 50-årsåldern. Kan inte den personen peka ut vilken balkong det rör sig om?
– Nej, för personen, som jag uppfattar har varit en förälder, slängde på luren, upprörd över att vi inte skickade en bil direkt. Denna person hade fått uppgifterna från barnen. Sedan finns där en sommarjobbare också som vi inte vet namnet på men denna ska inte ha sett något. Bara hört.
Roger Norlén ifrågasätter även att det ska röra sig om dödshot.
– Han skrek att han skulle skjuta barnen om de plockade blommor. Inte ordagrant att han skulle döda dom.
Anmälan är nu nedlagd.
– Men skulle det dyka upp något som gör att mannen kan identifieras så kan vi ta upp det igen. Men det är ju inte ens säkert att han bor i lägenheten, säger Roger Norlén.
Han tror inte heller att kontakt har försökt tas från polis och kommun för att höra hur föräldrar och barn mår.
– Nej, det kan jag inte tänka mig, säger han.
Men förstår du att folk blir upprörda när de ser att polisen åker till Borstahusen för att skingra folk från en sälunge eller fokuserar på att lägga upp uppgifter om en stulen bil i Bjärred på Facebook istället för att åka på ett mordhot mot barn i Koppargården, ett hos polisen särskilt prioriterat område?
– Man kan inte jämföra så. Den polisman som tagit beslutet på vårt kontaktcenter att ingen bil skulle skickas gjorde den bedömningen där och just då. Hade vi haft en uppgiftslämnare som kunnat peka ut mannen så hade kanske bedömningen blivit en annan, avslutar Roger Norlén.














































