Lokalt auktionshus blir globalt

Landskronabaserade Skånes Auktionsverk anslöt sig på fredagen till nätverket av auktionshus som ligger under Auctionet.  Därmed får företaget tillgång till en betydligt större kundkrets än tidigare. – Våra kunder som inte har ett konto på Auctionet behöver nu skapa ett nytt konto där, säger Joakim Karlsson ansvarig för onlineauktioner vid Skånes Auktionsverk. Auctionet är en […]

Ny succé för Skånes Auktionsverk

Enligt en av medarbetarna på Skånes Auktionsverk så inbringade tisdagens onlineauktion hela 3 259 000 kronor. Lägg därtill måndagens specialauktion som toppades med ett armbandsur för 1 270 000 kronor.– Det har varit en av de bästa veckorna på mycket länge, säger en jublande glad Joakim Karlsson på Skånes Auktionsverk. Högsta budet på tisdagen gav en oljemålning av […]

Armbandsur såldes för miljonbelopp på auktion

Omega Speedmaster 2951-1 ”Broad Arrow”. Så är den fulla benämningen på dyrgripen som landade på hela 1 270 000 kronor.– Det känns fantastiskt. Det är det tredje högsta ropet genom tiderna hos oss på Skånes Auktionsverk, säger Joakim Karlsson. Att klockan hade såväl repor och märken samt att glaset hade stötmärken och visarna fläckar så gick klockan […]

Exklusiv reklam under klubban

Är du stadd vid kassa och vill ge bort en speciell julklapp? Då ska du lägga bud på offsetlitografierna föreställande Absolut Vodka av Andy Warhol och Keith Haring.– Absolut Vodka är de första att använda erkända konstnärer i reklamsammanhang. Och här är det ikonerna inom popkonst, Andy Warhol och Keith Haring som ligger bakom verken, […]

Möbler, porslin och smycken i fokus

Joakim Karlsson berättar om en del av ropen.– Vi har en hel del designmöbler, bland annat designat av Carl Malmsten. Ett exempel är ett matsalsmöblemang av klass, säger Joakim Karlsson.– Dessutom har vi mycket porslin av Blå Blomst. Med tanke på att det snart är jul så tipsar Joakim Karlsson om prisvärda julklappar.– Ja, det […]

Tema keramik inleder auktion

Hela 728 objekt kommer att gå under klubban på tisdagens onlineauktion. Och buden har redan börjat att strömma in.– Det stämmer. En del vill vara ute och markera i god tid, säger Joakim Karlsson på Skånes Auktionsverk. Auktionen inleds med nästan 100 objekt av keramik och lergods.– Här finns många spännande namn. Åke Holm, Patrick […]

Går det någon dyrgrip på tisdag?

Ett flertal av de rop som ”sprungit iväg” prismässigt på auktionerna i år är kinesiskt porslin. Därför är det med extra spänning som Joakim Karlsson på Skånes Auktionsverk kommer att följa nästa veckas auktion som startar på tisdag nästa vecka.– Det är kul med det kinesiska porslinet. Man vet aldrig vad som händer när det […]

Fokus på vintage och mode

Det är inte lika många rop som vanligt när klubban börjar slås på tisdagens onlineauktion.– Nej. Men det är en liten men naggande god auktion, säger Joakim Karlsson på Skånes Auktionsverk.– Vi har ett tydligt fokus på vintage, fashion och smycken. Dessutom har vi en hel del designmöbler som är mycket fina. Ett mycket fint […]

Skånsk konst på auktion

– Vi har bland annat en hel del verk av skånekonstnären Eric Cederberg och det speciella är att en del av verken är kubistiska. De är inte så vanliga, säger Joakim Karlsson. Eric Cederberg är dock inte den enda ”lokala” konstnären. Tre objekt av Vytautas Kasiulis, varav ett är ett original, och ett av Gustav […]

Säsongspremiär för auktionsverk

Joakim Karlsson berättar om rop som sticker ut.– Vi har bland annat två handsignerade etsningar med tryckt kolorering av Salvador Dali och sådant ropas ju inte ut varje dag. Dessutom vill jag lyfta fram två Saxbovaser i glaserat stengods av Axel Salto. De är mycket fina, säger han. Anna Rodman är VD för Skånes Auktionsverk […]