Kyrkogårdar hårt drabbade av buxbomsmott

Buxbomsmotten är ett gissel som får stora konsekvenser, bland annat på kyrkogårdarna i Landskrona. Foto: Patricia Havenor.
SKADEDJUR. På Landskrona kyrkogårdsförvaltning har man stora problem med spridningen av buxbomsmott, något som nu drabbar buxbomsplanteringar på kyrkogårdarna och i privata trädgårdar i hela regionen.

Buxbomsmottens larver äter buxbomens blad, vilket gör att buskarna blir sjuka, bruna, glesa och förlorar sitt estetiska värde. Forskare vid Lunds universitet konstaterar i en intervju av SVT att förekomsten av buxbomsmott har ökat explosionsartat i regionen, och arten sprider sig nu snabbt över södra Sverige.
– Läget är allvarligt och det finns i dagsläget inga helt effektiva metoder för att stoppa angreppen. Buxbomsmotten är en relativt ny art i Sverige och hittills har ingen i Europa lyckats bekämpa den framgångsrikt i större skala, säger Johan Timgren, kyrkogårdschef på Landskrona kyrkogårdsförvaltning.

På kyrkogårdsförvaltningen följer man utvecklingen noga och arbetar löpande med olika åtgärder för att begränsa skadorna.
– Som en del av vårt långsiktiga arbete har vi påbörjat ett successivt utbyte av vissa buxbomsplanteringar mot andra växtalternativ som är bättre anpassade för framtiden och mindre känsliga för angrepp, säger Johan Timgren.
– Trots detta är invasionen mycket svår att hantera och i många fall utom vår kontroll. Vi ber därför om allmänhetens förståelse för att buxbomsplanteringar på kyrkogårdarna kan vara kraftigt påverkade.

Intresserade som vill veta mer om hur kyrkogårdsförvaltningen arbetar med frågan kan ta del av information via hemsidan.

Till arkivet