När bristerna inom förvaltningen presenterades blev jag i ärlighetens namn förvånad över hur pass illa situationen är och varit under många år. Allt på grund av svaga strukturer och bristande ledarskap.
Sedan tidigare har personalavdelningen redovisat att 74% av medarbetarna menar att det finns konflikter i förvaltningen, 41% att det förekommer hot och våld samt 61% att de blivit utsatta för trakasserier. Det är uppenbart att stadens värdegrund inte följts. Personalomsättningen har varit alldeles för hög och med stora brister i den psykosociala arbetsmiljön. Och när chefer hela tiden kommit och gått har det blivit svårt att skapa trygghet och kontinuitet inom en förvaltning.
Vid flera tillfällen har det framkommit hur dåliga arbetsförhållandena är, utan att den styrande borgerliga treklövern vidtagit åtgärder. Detta har i sin tur lett till en dominoeffekt då flera delar av förvaltningen fortsatt försämrats, vilket framgår i rapporten när det gäller sjukskrivningar och den stora omsättningen av personal.
Det är helt oacceptabelt att en så stor förvaltning som Teknik -och Fritid med 400 anställda har alla dessa missförhållanden.
Med bakgrund av konsultbolagets gedigna arbete blir det tydligt att en mindre och mer renodlad stab är något som skulle åstadkomma ett större värde och ge rätt förutsättningar för förvaltningen att hantera alla de utmaningar som man står inför.
Men treklövern har uppenbarligen inte tagit problemen på allvar under alla sina år? Nu behöver vi få alla korten på bordet. Ansvaret för detta, den dåliga arbetsmiljön och de återkommande chefsbytena, måste politiken och ytterst Torkild Strandberg ta. Och framförallt måste det till en ekonomisk redovisning vad hela haveriet kostat medborgarna.
Fatmir Azemi
Oppositionsråd (S)














































