
Uppdaterad kl. 08.50
Det säkerhetspolitiska läget i vårt närområde har förändrats. För att möta den snabba och oförutsägbara utvecklingen fokuserar Försvarsmakten den operativa närvaron till vårt land och våra nationella intressen.
Att öva för att upprätthålla vår förmåga är en viktig del. Formationsflygning – julgransflygning – är en bra övning för stridsflygdivisionerna att planera och genomföra flygning i större formation under en längre tid. Det är också ett sätt för Flygvapnet att visa närvaro, som en garant för medborgarnas säkerhet mot yttre hot, på platser som Försvarsmakten kanske inte syns så ofta, skriver Försvarsmakten i ett pressmeddelande på måndagen.
Det är även i år Blekinge flygflottilj, F 17 som svarar för Julgransflygning som imorgon tisdag passerar över Landskrona klockan cirka 10.02.
Rutten kan komma att ändras med anledning av lokala väderförhållanden. Flygsäkerhet har alltid högsta prioritet. Vid låg molnbas/dåligt väder går det dessutom inte att se formationen från marken. Blicka mot himlen i god tid för att inte missa tillfället.
UPPDATERING! (Klippt och klistrat från F17 facebooksida)
Uppdatering julgransflygning!
Förmiddagens julgransflygning är inställd. Just nu planerar flygdivisionen om för att genomföra julgransflygning på eftermiddagen. Eftersom vi nu endast flyger ett pass på eftermiddagen kommer vi tyvärr inte kunna besöka alla platser som från början var planerade, men vi gör vårt bästa för att passera så många orter vi kan på västkusten för att sedan flyga vidare mot Kalmar, Öland och Blekinge.
Mer information om nya tider kommer under förmiddagen.














































