Pigga pensionärer attraktiva på arbetsmarknaden

Många anlitar idag pensionärer till vardagssysslorna i hem och hus. Och allt fler pigga pensionärer efterlyses.
Många anlitar idag pensionärer till vardagssysslorna i hem och hus. Och allt fler pigga pensionärer efterlyses.

De syns lite varstans, skyltarna som berättar att en ”veteranpoolare” jobbar just där. En ”veteranpoolare” är en som valt att fortsätta att jobba efter att hen gått i pension.
– Det är allt från städjobb och snickeriarbete till trädgårdsarbete eller målning och tepetsering. Veteranerna jobbar oftast med sådant som de sysslat med hela det yrkesverksamma livet, säger Rikard Thulin som driver Veteranpoolen Landskrona tillsammans med Cecilia Hellke.

I kölvattnet av pandemin växer bemanningsföretaget Veteranpoolen så att det knakar i Landskrona. Kundernas efterfrågan på privat- och företagstjänster är större än någonsin.
– Det är ett enormt tryck just nu, med efterfrågan både från privatpersoner och företag som vill bemanna på deltid med seniorpersonal. Förfrågningarna har ökat med 40-50 procent jämfört med samma tid förra året, och det gör att vi har ett jättestort behov av att rekrytera nya veteraner, säger Cecilia Hellke.

Hos Veteranpoolen jobbar pensionärer som vill ha ett fritt extrajobb, där de själva väljer uppdragen och hur mycket de vill jobba. Just att kombinera jobb och pension är en växande samhällstrend, vilket inte minst understryks av det faktum att var tredje 68-åring har en löneinkomst, enligt en undersökning från tjänstepensionsföretaget Alecta.
– Vi märker av att allt fler pensionärer är nyfikna på hur det är att jobba hos oss och det är väldigt skoj. Eftersom trycket från kunderna är så otroligt stort behöver vi förstärka vår pool här i Landskronaområdet med åtminstone 50-100 pensionärer det kommande året, säger Rikard Thulin.

Han tror att många av kunderna känner sig trygga med att det kommer en erfaren arbetare när något ska göras.
– Inte alla, men många av våra kunder är äldre. Och då ser de gärna att den som de anlitar är senior och samtidigt kunnig. De kommer sedan överens om vad som ska göras och under vilka premisser jobbet ska utföras, säger Rikard Thulin.

Till arkivet