
Foto: Privat.
Den 1 oktober 2020 tillträdde Fredrik Liljegren som ny VD för den Landskrona baserade legotillverkaren Frankis Rostfri Teknik AB.
– Det känns som rätt tidpunkt nu att lämna över VD-posten, säger Frankis grundare Tomas Svensson.
– Själv kommer jag framöver, i rollen som ägare, koncentrera mig på att utveckla vår verksamhet utan att hålla i det operativa ansvaret. Dessutom kan jag även lägga mer tid på att engagera mig i andra aktiviteter i Landskrona. Bolaget befinner sig på en stabil plattform där en ny VD kan ta vid och ta ansvar för nästa del av Frankis resa. En resa där vi ska befästa och stärka vår position som legotillverkare i de branscher vi agerar.
Affärer bygger på förtroende
Frankis framtida utveckling bygger på duktiga och erfarna medarbetare samt den beprövade arbetsmodellen företaget använder sig av.
– Vi ämnar skapa ett positivt arbetsklimat som gör det möjligt att hålla upp en hög leveranssäkerhet och produktkvalitet. En enkel filosofi och konkurrensfördel som både våra kunder och leverantörer uppskattar, säger nytillträdde vd:n Fredrik Liljegren.
– Våra kunder har förtroende för oss som samarbetspartner med vår kompletta styrka där vi förutom konstruktion, beredning och tillverkning, även bistår med produktutvecklingar på kundernas specifikationer.
Tillväxt
– Vårt mångkunnande och vår kompetens inom legotillverkning är vår styrka och vi jobbar kontinuerligt på att bredda vårt kundunderlag, säger Fredrik Liljegren.
Omsättningen 2020 landar på motsvarande nivå som året innan.
– Det ser vi som ett styrkebesked under ett mycket speciellt år. Omsättningen förväntas öka kraftigt de närmaste åren vilket också innebär nyanställningar. Budgeterad omsättning i år är drygt 25 miljoner kronor, en ökning vi planerar genomföra med bibehållen vinstmarginal.
Frankis – fakta i kort
17 anställda med en omsättning på 20 miljoner kronor år 2020. Budgeterad omsättning 2021 är 25 miljoner kronor. Kunderna finns främst inom process- och livsmedelsindustri samt aktörer inom hantering av farligt avfall.
Affärsidé:
Frankis Rostfri Teknik ska vara ett bolag, som med hög arbetsmoral och ett positivt arbetsklimat, bistår den nordiska marknaden med legotillverkning av förädlade stål- och plåtprodukter.
Vision:
Med en effektiv organisation som genomsyras av korta beslutsvägar, ska Frankis Rostfri Teknik bli det självklara valet för kunder som behöver stål- och plåtprodukter och tillhörande tjänster som skapar mervärde för alla inblandade parter.