Uppåt för villapriserna – nedåt för bostadsrätterna

Villapriserna i Landskrona låg under det första kvartalet 2020 över snittet i Skåne.
Villapriserna i Landskrona ligger sedan en tid tillbaka över snittet i Skåne.

Priserna på bostadsrätter minskar kännbart  i Landskrona, det visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

Sammanlagt såldes 86 bostadsrätter i Landskrona mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 1,7 miljoner kronor. I fjol gjordes 92 affärer vid den här tiden på året.
Medelpriset på försäljningarna visar på en nedgång med 6 procent jämfört med samma period ifjol.
I hela Skåne däremot ökar priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisuppgång på 3 procent.

Villapriserna däremot har under samma period stigit med 6 procent. I hela länet noterades en prisuppgång på 4 procent.
Sammanlagt såldes 74 villor i Landskrona kommun mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 3,9 miljoner kronor. I fjol gjordes 81 affärer vid den här tiden på året.

Till arkivet