FK Besa klara för trean

På söndagen blev det klart att FK Besa tar steget upp i fotbollens division 3. Detta då man besegrade Glumslövs FF med 4-1 på bortaplan.

2017 tog sig FK Besa upp till division 4. Där harvade man i tre år innan det på söndagen blev klart för avancemang till trean. Segerherre i matchen mot Glumslöv blev Adnan Ramadani som gjorde tre av målen. Målgörare blev även Jones Mahjoub.
Besa tog ledningen med 1-0 men Glumslöv kvitterade. Men det spelade ingen roll denna dag. Besa-killarna var fokuserade på sin uppgift och tog ledningen på nytt innan pausvilan. Och i andra halvlek tog Besa över helt och vann komfortabelt.

För Glumslöv väntar nu kval för att rädda sig kvar i fyran.

Besa blir det lag som spelar högst i seriesystemet efter BoIS. De kan dock få sällskap av Borstahusens BK som kommer att kvala till trean efter en fin andraplats, tre poäng efter Besa.

Till arkivet