Annons

Besa utsatt för inbrott

Det är en mycket upprörd Sadik ”Diki” Krasniqi, ordförande i FK Besa som kontaktar Landskrona Direkt. Anledningen till det höga blodtrycket är att föreningen utsatts för ett inbrott.

Annons
 

– I natt hade vi inbrott i vår klubbstuga. Det är mycket tråkigt när folk inte kan skilja på mitt och ditt, säger han och förklarar att klubbstugan är en viktig mötesplats för klubbens medlemmar, unga som gamla, och att inbrottet innebär ett stort bakslag rent ekonomisk för föreningen.

Vid inbrottet har inventarier som skrivare, högtalare, förstärkare och en TV försvunnit.
– Därtill tillkommer läsk och en massa annat som vi inte hunnit gå igen därför att folk är på sina jobb nu, säger ordföranden och ställer sitt hopp till att någon ur allmänheten sett eller hört något.
– Hjälp oss sätta dit de skyldiga, skriv ett PM till oss om ni har någon information så att vi kan polisanmäla, säger han.

Annons
Annonser
Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser