
I slutet av april skrev Landskrona Direkt att det fanns planer på att köpa en fastighet intill Puls Arena och bygga ihop de båda byggnaderna istället för att bygga till nuvarande Puls Arena. Planerna har nu kommit ett steg längre då kommunstyrelsen på torsdagen klubbade genom förslaget att föreslå kommunfullmäktige att godkänna köpet av Björnen 1, det vill säga fastigheten intill. Sammanlagt beräknas köpet och upprustningen kosta 39,3 miljoner kronor. Om allt går som det ska är om- och tillbyggnaden klar för inflyttning i slutet av 2017.
Sedan Landskrona stad övertog Puls arena av Korpen 2014 har mindre ombyggnader och upprustning av anläggningen genomförts. Antalet besökare har sedan dess ökat från cirka 35 000 till cirka 90 000 årliga besök. 2015 var Puls Arena den mest besökta idrottsanläggningen i Landskrona stad. Med en ytterligare utbyggnad av Puls Arena beräknas enligt fritids- och kulturförvaltningen antalet besökare att öka med 75 000 besök till 165 000 årliga besökare. Ökningen sker genom att ett stort antal föreningar kan flytta sina verksamheter till Puls Arena.
– Vi vill att Puls Arena blir en ännu större och viktigare mötesplats i Karlslundsområdet. Och om allt faller på plats så kan allt vara klart i slutet av 2017, säger fritidsnämndens ordförande Birgitta Persson (M).
När beslutet ska tas den 22 juni lär de styrande inte stöta på patrull från oppositionen.
– Nej, detta tycker vi är en alldeles utmärkt idé. Vi ställer oss bakom detta, säger kommunalråd Jonas Esbjörnsson (S).
Nya verksamheter på Puls Arena blir boule, skytte, kampsport, gymnastik och bangolf.
– När allt är klart så räknar vi med att lokalfrågan i tätorten är löst cirka tio år fram i tiden, säger Birgitta Persson och berättar hur tillfället dök upp.
– Vi hade ju redan bestämt om en om- och tillbyggnad av nuvarande Puls Arena. Men sedan hörde en person av sig och ville hyra ut Björnen 1. Vi räknade då på det och kom fram till att om vi själv köpte fastigheten och byggde om den så skulle det motsvara en hyra över tio år. Och just därför vill vi göra denna investeringen nu.
Med anledning av att tätortens behov av inomhushallar anses vara tillgodosett om förslaget vinner gehör i kommunfullmäktige får stadsledningskontorets fastighetsstrategiska enhet i uppdrag att inventera behovet av inomhushallar i byarna utanför Landskrona tätort.














































