Matchen var bara sju minuter gammal när Tino Capotondi slog ett väl avvägt inlägg som Gustaf Bruzelius vackert skarvnickade i mål. Och bara två minuter senare slog Östers kapten Sebastian Hedlund en bakåtpassning som Carl Lundahl Persson i målet inte nådde. Stolpe in och 2-0.
Efter målet hade de randiga skaplig kontroll på matchen men sakta men säkert arbetade Öster upp sig. Med det kom ändå lite som en överraskning i den 30 minuten när ett högerinlägg av Daniel Ask nådde till en helt ren Samuel Burakowsky som kunde avancera inåt och prickskjuta i reduceringen bakom en chanslös c.
Målet blev lite av tändvätska för bortalaget som allt mer tog över matchen. Någon riktigt het målchans hade dom inte förrän i den 41 minuten då Amr Kaddoura lyckades freda målet med en benparad efter avslut av ex-BoISaren Filip Olsson.
Öster fortsatte att ha mycket boll i andra halvlek utan att det hettade till rejält. BoIS stack upp en del. Bland annat hade Adam Egnell ett volleyskott som gick utanför.
I den 71 minuten kom så kvitteringen. Målgörare var Oscar Uddenäs som sköt en frispark som den hoppande randiga försvarsmuren styrde så att Amr Kaddoura inte kunde nå bollen.
I slutet av matchen böljade spelet mer och båda lagen skapade en del halvchanser men några fler mål blev det inte.
Efter slutsignalen sade en besviken Andreas Murbeck vad han tyckte till TV4 efter matchen.
– Har vi en ledning med 2-0 så ska vi stänga matchen. Men istället blir vi fega. Vi måste kunna kontrollera matchen bättre och ha ett bättre presspel, sade han.
Noterbart är att Gustaf Bruzelius utgick i paus.
Närmast väntar en bortamatch mot Oddevold som har lika många poäng som BoIS, 7. Den matchen avgörs på lördag den 9 maj klockan 13.00.














































