Nya protester mot nedläggningen av Axeltofta

Inför vart och vartannat möte i kommunfullmäktige förekommer det numera manifestationer på Rådhustorget från delar av befolkningen som känner att ingen lyssnar på dem.
POLITIK. Landskronas koloniområden är en del av stadens identitet och själ. Det är något som koloniägarna i Axeltofta åter kommer att manifestera.

Det var ett bra tag sedan stadens politiker träffades i rådhuset (19 juni bestämt) men nästa måndag är det dags igen. Ett förhållandevis nytt inslag i samband med kommunfullmäktige är de manifestationer som hålls och hållits utanför entrén innan mötena. Protester har förekommit mot bolagisering inom omsorgen, inga vapen i finanspolicyn, sparkade barnskötare, hantering av hemlösa samt de skarpa protesterna mot rivningen av Axeltofta. Det sistnämnda ledde förövrigt till en rigorös inpasseringsrutin för åhörare och press, beordrad av stadsdirektören. Lägg därtill en elevprotest mot nedläggningen av Alléskolan där en namninsamling med 120 namn överlämnades utbildningsnämndens innan ett möte på stadshuset.

På måndag är det dags igen för protester mot de politiska besluten. Denna gång rör det dock ett redan taget beslut.

– Vi planerar ännu en manifestation mot nedläggningen av Axeltofta Fritidsförening, låter Camilla Magnusson från Axeltofta Fritidsförening meddela på måndagsförmiddagen. 

Läs mer:
Iskall stämning när Axeltofta fick sin dödsdom

Till arkivet