Dennis Sjörén dog hemlös

Dennis Sjörén blev 54 år. I hela sitt vuxna liv var han bostadslös, sånär som på ett år.
I november skrev vi om Dennis Sjörén. Han blev då vräkt från sin lägenhet, den enda han haft i sitt liv, efter att ha bott där i ett år. På onsdagen kom den sorgliga nyheten att han gått bort - hemlös.

Det plingade i mobilen två minuter i elva på onsdagen. Meddelande var kort. ”Dennis hittades död på akutbo i morse tyvärr”. Det var en bekant till Dennis som lämnade beskedet.

Vi talade med bekanten.
– Sedan han kom till akutbo så mådde han bra. Han höll ordning på sitt rum och sig själv och var noga med att ta alla sina mediciner. Han hade kommit till ro. Bland annat hade han en härlig julafton. Han åt och drack gott och berättade historier om sitt liv, säger den bekante.

Trots att Dennis, enligt den bekante, hade det bra den sista tiden i sitt liv så gav han aldrig upp hoppet om att få ett eget boende.
– Nej. Han pratade ofta om det och var upprymd över det som skrivits. Men nu blev det så här. Det är en kall värld vi lever i på mer än ett sätt.

Här kan du läsa om Dennis och hans kamp för en egen bostad.

Till arkivet