Från rådhus till kulturhus

Birgitta Ekholm, Norbert Robles, Mikael Jepson, Kim Berkhuizen och Nathalie Thengius är aktuella med en utställning på Ven i sommar.
Vi notera att imorgon lördag klockan 13 invigs rådhusets konstnärers samlingsutställning på Vens Kulturhus av kulturchefen Anna Hansen.

Landskrona och Ven fortsätter att profilera sig som betydande platser där konst i alla dess former presenteras. Imorgon, lördagen den 27 maj klockan 11-16.00 är det vernissage för en samlingsutställning signerad rådhusets konstnärer. Denna gång är det Vens Kulturhus som intas. Invigningen förrättas klockan 13 med tal av Landskrona stads kulturchef Anna Hansen.
Det är mycket nu, intygar Kim Berkhuizen som förra helgen hade öppen ateljé under Gallerinatten och som nu även införskaffat sig stora packlådor.
– Jag kommer i juni utöver Ven att ställa ut på ett galleri på Mallorca. Så det blir en del ö-liv i sommar, säger Kim Berkhuizen.

Medverkande konstnärer är:
Kim Berkhuizen – Måleri & skulptur
Nathalie Thengius – Måleri
Mikael Jepson – Måleri & skulptur
Birgitta Ekholm – Måleri
Norbert Robles – Måleri

Utställningen på Vens Kulturhus håller öppet 27 maj till 11 Juni, 11.00-16.00 varje dag.

Till arkivet