Äntligen byggs en ny bro till holmen

Ewerlöfs Holme, en konstgjord ö mitt i vallgraven, är en dold pärla som tråkigt nog varit avstängd sedan 2017. Nu byggs det åter en bro till holmen.
I snart sex år har bron till Ewerlöfs Holme varit avstängd. Men den som väntar på något gott…

I februari i fjol slog Statens Fastighetsverk på stora trumman och utlovade inte mindre än två nya broar till Ewerlöfs Holme. Efter att den befintliga bron varit avstängd sedan 2017 rivs den nu och en ny är på gång att uppföras på platsen.
– Vi räknar med att det kommer att kosta cirka fem miljoner kronor att uppföra en ny bro, säger Maria Nordh, fastighetschef vid Statens Fastighetsverk.

Sikta mot stjärnorna och nå halvvägs
– Dock blir det inget av med den andra bron. Vi fick inget tillstånd från Riksantikvarieämbetet, säger hon och syftar på bron som var tänkt att byggas ut mot koloniområdet vid Nordkap.
– Vi kunde inte säkerställa att där funnits en bro tidigare, förklarar hon.

Inne på Citadellområdet pågår en del andra arbeten just nu.
I bastion Landskrona byggs ett nytt hus som ska fungera som en ny avdelning åt förskolan strax intill. 
– Granne med galleriet Slottet 7 renoveras nu lokalen.  Det är Liselotte (Waldemarsson) som tidigare hade Skumpa & Spaljé som ska ha verksamhet där, berättar Maria Nordh.

Vad står då på tur inom Citadellområdet?
– Vi har en del lösa stenar i kanten på den inre vallgraven som ska fästas. Vi ser även över vatten och avlopp i bastion Wrangel så att vi förhoppningsvis redan nästan sommar åter kan arrangera konserter på området, säger Maria Nordh som gärna också ser att Smörtaxens sommarkoncept återkommer.
– Jag stod själv i kön och deltog i deras dagsfest i somras. Det var som att befinna sig på Ibiza, säger hon.

Arbetet med att plocka ner den befintliga bron som är i dåligt skick har påbörjats.
Arbetet pågår med att förbereda för den nya bron.
Arbetet med att uppföra en ny avdelning åt Selma Lagerlöfs Förskola pågår. På platsen har det tidigare legat ett hus vilket gjorde att Riksantikvarieämbetet kunde gå med på bygget.

Läs mer:
Så här lät det i februari 2021 – Ny bro till Citadellområdet

Till arkivet