Bildextra från Baklängesdagen

Baklängesmarschen är en del av Barnsäkerhetens dag då barnsäkerhet i bil står i fokus, och barnen går baklänges för att uppmärksamma att det är viktigt att sitta bakåtvänt i bilen.
Som vi tidigare skrivit arrangerades idag Baklängesmarschen på förskolor runt om i landet. Förskolan Selma Lagerlöf inne på Citadellområdet var med på noterna.

– Vi pratade om vikten att sitta säkert i bilen och då är de bäst att sitta baklänges. Sen gick vi Baklängesmarschen med hela förskolan, efter de blev de baklänges-slalom, baklänges-fotboll och sitta underbordet och äta frukt. Alla barn fick medalj med hem för att de varit med och för att vårdnadshavarna kan ta del av budskapet igen. En lärorik, tokig och rolig dag, hälsar Eva Pettersson förskolelära på Förskolan Selma Lagerlöf och bjuder på lite bilder från dagen.

 

Till arkivet