Swing and Sweet på Jazzhouse

Swing and Sweet jazzband
Swing o Sweet. tillbaka i Landskrona.
Sista fredagen i februari, det vill säga den 25/2, blir det en efterlängtad swingkväll med dans på Jazzhouse Landskrona då Swing and Sweet, ”världens största kvintett” med åtta medlemmar, 5 saxofoner och komp spelar på Folkets Hus. Kvällens repertoar blir ett mångsidigt utbud av svängiga och dansanta låtar från förr och nu, med såväl svenskt som utländskt ursprung.

– Det är inte lätt att vara jazzklubb i dessa tider, säger styrelsens Benny Jönsson, som på grund av de gällande coronarestriktioner i januari arrangerade föreningens första storbandskonsert med en stor sittande picknickpublik. Därför planerades av samma anledning februari månads jazzkväll för att bli den första musikquizen i Jazzhouses historia, med sittande publik på grund av coronarestriktionerna. Men så blir det inte, efter förändringarna i restriktionerna den 9 februari, gjordes en snabb omplanering med
orkestern till en danskväll istället för quizkväll.

– Vi är glada att åter igen kunna erbjuda en trevlig och dansant jazzkväll, fortsätter Benny Jönsson. Det blir en efterlängtad swingkväll med alla arrangemangen skrivna av Swing and Sweets bandledare Lars Ahlinder med tonvikt på den swingmusik som utvecklades i USA på 1930- och 40-talen, som tack vare det jämna rytmiska pulserandet i musiken är en svängig och dansant form av jazz.

Starten för swingmusik är svårt att sätta fingret på, enligt Benny Jönsson, men ordet ”swing” förekommer bland annat i titeln på ett välkänt Duke Ellington-nummer från 1932, ”It don´t mean a thing. If it ain´t got that swing”.

– Kom, lyssna, njut och dansa som ni vill till Swing and Sweet! Jazzhouse Landskrona är en ideell aktiv jazzklubb som verkat i mer än 20 år med målsättning att främja jazzintresset och att göra levande dansant jazzmusik tillgänglig i Landskrona med omnejd.

Plats: Folkets Hus lilla sal. Spelningen börjar klockan 19.30 med insläpp från 18.30. Bordsbokning kan göras på: jazzhouse@jazzhouselandskrona.se

På Jazzhouse har man aldrig tråkigt, avslutar Benny Jönsson.

Till arkivet