Farsans konst till välgörenhet

Jens Jentin Lindberg ställer ut sin fars konst på Galleri 1658. Allt som kommer in i försäljning går till välgörenhet.
Jens Jentin Lindberg ställer ut sin fars konst på Galleri 1658. Allt som kommer in i försäljning går till välgörenhet.

Efter att Galleri 1658 på Norra Kyrkogränd haft stängt en längre tid på grund av corona så öppnar ägarna nu upp så smått. Först ut är en endagsutställning och på väggarna hänger galleristen Jens Jentin Lindbergs fars tavlor. Utställningen är endast en dag – söndagen den 29 augusti

Bengt Lindberg flyttade från Limhamn till Landskrona 1975. I hela sitt liv har han målat tavlor. Den 8 augusti 2019 gick dock Bengt Lindberg bort och nu har en av sönerna, Jens Jentin Lindberg, bestämt sig för att ställa ut hans tavlor på sitt eget galleri.
– Jag hittade en hel del när vi skulle tömma hans bostad. Tanken om en utställning fick jag direkt men så kom coronan. Och under den tiden föddes idén om att sälja hans tavlor och skänka alla pengar till välgörenhet. Och så har blivit fallet, säger Jens Jentin Lindberg medan han hänger tavlor i galleriet.

På väggarna i galleriet hänger ett 15-tal tavlor målade i akryl.
– Han började måla med oljefärg men det tog så lång tid att torka så han gick över till akryl, säger galleristen.
– Han var dessutom väldigt duktig på att måla av verk av gamla mästare. Han var dock noga med att lägga in små egna detaljer för att inte riskera något.

Någon tanke på att leva på sin konst hade Bengt Lindberg aldrig.
– Nej. Det var faktiskt bara för 7-8 år sedan som han ställde ut för första gången. Det var på Björnes Magasin. Sedan följde någon mer utställning och till sin förvåning så sålde han tavlor.

Han hann dock inte med så mycket mer av utställningar i sitt liv och det är därför som sonen nu vill hylla sin pappa.
– Han var en skön gubbe. Han brydde sig inte om det var fattiga eller rika han pratade med. Han hade ett stort hjärta, säger Jens Jentin Lindberg.
– Och därför vet jag att han blir jätteglad i sin himmel när nu hans konst kan hjälpa någon annan.

Utställningen äger rum mellan klockan 12 och 17 söndagen den 29 augusti.
– Det blir bara den dagen. Så vill man köpa en tavla och samtidigt bidra till något behjärtansvärt så ska man komma till Norra Kyrkogränd, avslutar Jens Jentin Lindberg.

Till arkivet