En liten påminnelse…

Rickard Söderberg kåserar och sjunger vid Landskrona Kammarmusikförening kickoff på teatern den 4 september. Foto: Pressbild.
Rickard Söderberg sjunger på en av gårdarna till ett av stadens äldreboende torsdagen den 7 maj. Det hela streamas via Landskrona stads facebooksida. Foto: Pressbild.
Rickard Söderberg kåserar och sjunger vid Landskrona Kammarmusikförening kickoff på teatern den 4 september. Foto: Pressbild.
Rickard Söderberg sjunger på en av gårdarna till ett av stadens äldreboende torsdagen den 7 maj. Det hela streamas via Landskrona stads facebooksida.
Foto: Pressbild.

I eftermiddag klockan 14 kommer operastjärnan Rickard Söderberg  att sjunga för äldre i Landskrona och det hela kan följas via livesändning på  Landskrona stads facebooksida.

Malmö Opera och den kände operasångaren Rickard Söderberg har gett sig ut på en annorlunda vårturné för att sprida glädje bland äldre. Landskrona är första och enda turnéstopp i nordvästra Skåne.
För att fler ska kunna ta del av Rickard Söderbergs skönsång kommer staden att livesända Så här gör du för att ta del av sändningen:

– Håll koll på tiden, allsången varar ungefär mellan klockan 14-14.30.
– Gå in på Landskrona stads Facebook-sida och hitta livesändningen.
– Slå på ditt ljud och sjung med!

På grund av upphovsrättsliga skäl kommer sändningen inte ligga kvar efteråt.
Det utvalda äldreboendet hålls hemligt för att minska risken för folksamling.

Till Landskrona stads facebooksida

Till arkivet