
Igår arrangerades den elfte upplagan av Selmadagen. En lyckad tillställning på ett fullsatt Teatercafé.
Det kvinnliga nätverket, föreningen Selma, firade på onsdagskvällen sin årligen återkommande Selmadag. Sång, föredrag, lotteri, fika och inte minst utnämnandet av årets Selma stod på programmet.
– Det bjöds på trevligt musikarrangemang av The Singing Nurse – Ingela Wahlgren. Sedan blev det intressanta föredrag av Ingrid Tollgerdt Andersson om ledarskap och av konstnär Elizabeth Tyler som berättade gripande och fängslande om sina seglatser ensam i Grekland och sin målning.
– Framöver kommer jag dock inte att behöva segla ensam, sa Elizabeth Tyler följt av en blinkning.
Höjdpunkten för kvällen var tillkännagivandet av Årets Selma 2019.
Den ärofyllda titeln tillföll Ann Gomér för sitt arbete med att skriva lättlästa böcker för både barn och vuxna med särskilda behov men också för nyanlända som skall lära sig svenska språket. Ann Gomér har även producerat filmer på detta tema i många år. Förutom äran fick författaren mottaga diplom och två böcker om Selma Lagerlöfs brevväxling med Anna Oom och Elise Malmros.
– Där är vintern räddad. Det ska bli riktigt kul att läsa böckerna, säger Ann Gomér.

Foto: Eva Hallkvist.