
Fickur är kanske inget som gemene man har liggandes i byrålådan. Men har du det så kanske du sitter på en raritet. På tisdagens onlineauktion ropas hela tretton mer eller mindre exklusiva ur ut.
– Det är delar av en samling som vi auktionerar ut, säger Joakim Karlsson på Skånes Auktionsverk
– Och några av dom är riktigt häftiga. När dessa var nya på 1890-talet så var de mycket dyra. Att köpa en sådan då var som att köpa en Ferrari idag.
Joakim Karlsson är mycket nöjd med vad som kommer att ropas ut och en personlig favorit är det första ropet.
– Det är en hopfällbar i jakaranda. Den hade jag mer än gärna ägt själv. Jag har dock ingen plats för någon sådan, säger han och skrattar.
Som vanligt finns det mycket annat att bjuda på. Konst av Nora Heysen, Gyula Siska, Roberto Matta, Theo Tobiasse, Anders Zorn och Ardy Strüwer är bara några exempel.
Och som alltid finns det smycken, textilier, glaskonst, porslin och mycket mer att buda på.
Visning äger rum på måndag mellan klockan 13 och 19 och auktionen startar klockan 18 på tisdag.