Skola uppmanade elever att strejka för klimatet

Ett fyrtiotal engagerade landskronabor manifesterade för klimatet intill Rådhustorget på fredagen.
Ett fyrtiotal engagerade Landskronabor manifesterade för klimatet intill Rådhustorget på fredagen.

Greta Thunbergs uppmaning till klimatstrejk varje fredag, har spridit sig över landet och i världen. Bland annat har det varje fredag sedan i februari demonstrerats vid Rådhustorget i Landskrona. Idag var ett 40-tal demonstranter på plats. Bland dessa fanns ett tiotal elever från Albins Folkhögskola.

– Ingen är naturligtvis tvingad att gå hit men vi tycker det är en nyttig del i utbildningen att vara engagerad i vad som händer i vår värld, säger skolans rektor Krister G Ramström.

Bland talarna fanns bland annat initiativtagaren till demonstrationerna i Landskrona, Eta Christensson och dagen till ära pratade hon om vad bilarna har för miljöpåverkan.

Fridays for Future växer sig allt starkare och idag manifesterades det på långt över tusen platser i runt 100 olika länder. I Landskrona stämde Teo Törnqvist upp i ”Änglamark”.
Robbie Flyckt är elev på Albins Folkhögskola och han behövde inte skolstrejka för att delta.
– Jag slutade kvart i tolv idag men uppskattar verkligen såväl vår skollednings inställning till att uppmana oss att gå hit som hela arrangemanget, sa han.

Till arkivet