Östbergs nya barnshow en succé

Johan Östberg fick omgående med sig barnen på noterna.
Johan Östberg fick omgående med sig barnen på noterna.

I samband med att LSR i år fyller 40 så bjöd man i lördags in Landskronaborna till ett julevent för hela familjen på Kasernplan. Bland programpunkterna fanns en mycket speciell barnföreställning – Mamma Pappa Troll!

Filmaren Sven Pettersson var på plats och förevigade detta musikaliska äventyr som bjöd på bus med pruttkuddar, gamla kalsonger och köttbullar i näsan.  Men först tog han ett gott snack med mannen bakom de härliga figurerna, mamman, pappan och trollet, det vill säga Johan Östberg, landskronasonen som blivit kändis från SVT:s Boom shakalack och de  populära karaktärerna Drill & Drull.

– Johan är en fantastisk entertainer. Jag skulle ner och filma lite av varje i stan i lördags men fastnade helt för hans nya barnshow, säger Sven Pettersson och bjuder här nedan alla läsare och barn på Johans nya show!

Till arkivet