Annons

Diakonerna och diakonins månad

Marie Branting – nyvigd diakon – tillsammans med församlingens övriga diakoner, Gunilla Dellström och Cheryl French.
Foto Hjördis Thelander

Cheryl French, Marie Branting och Gunilla Dellström, arbetar som diakoner i Landskrona församling. September är diakonins månad och temat för i år är ”Ungas psykiska ohälsa”.

Annons
 

-Vi arbetar alltid med ungas psykiska ohälsa, säger Cheryl French.
– Vi erbjuder bland annat stöd till familjer och unga som behöver någon att samtala med. Barnen är i fokus i alla församlingens verksamheter, där de får ”ta plats” både i gudstjänster och under församlingskvällar, så att de kan utvecklas till trygga unga och vuxna. Det diakonala perspektivet finns med i alla församlingens verksamheter, från gudstjänster till verksamheter för barn, unga och äldre.

”Hela Landskrona”
Lördagen den 23 september arrangeras ”Hela Landskrona” på Kasernplan, kl. 10-16.
– Jag kommer att vara på plats där, tillsammans med två av våra frivilliga, berättar Marie Branting.
– Vi berättar om vår verksamhet och svarar gärna på frågor.

Diakonernas uppgift är att hjälpa alla som befinner sig i en utsatt situation.

Hur blir man diakon?
-Diakonen har alltid en högskoleutbildning i botten, oftast är man socionom eller sjuksköterska, berättar Gunilla Dellström. En diakon omsätter sin tro i handling och vigs till sitt yrke på ungefär samma sätt som en präst.

Marie Branting vigdes till diakon under diakonins månad, söndagen den 10 september.
-För min del utbildade jag mig först till socionom, berättar hon.
– Jag har under många år tidigare arbetat som enhetschef inom Landskrona stads äldreomsorg. Min väg till diakon började med utbildningen ”Svenska kyrkans grundkurs” under ett halvt år. Sedan följde diakonutbildningen på Pastoralinstitutet i Lund. Här utbildas både diakoner, präster, musiker och församlingspedagoger.

Vigning av diakoner i Lunds Domkyrka
De blivande diakonerna intervjuas av biskopen, en psykolog samt två personer från Domkapitlet – som är Svenska kyrkans inomkyrkliga domstol och högsta juridiska organ.

Efter biskopens godkännande börjar utbildningens sista år. När detta klarats av vigs man till diakon.
-På måndagen, veckan före vigningen, har diakonkandidaterna en retreat i tystnad och bön, berättar Marie Branting.
– På fredagen hålls en examination med muntlig redogörelse – årets uppgift var att skriva tio diakonala teser – biskopen och medlemmar av Domkapitlet ställer frågorna. På lördagen var det middag hos biskopen och på söndagen skedde själva vigningen under högmässan i Lunds domkyrka. Några från församlingens arbetslag och båda mina diakonkollegor närvarade vid vigningen.

 

 

Annons
Annonser


Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser