Det skall vara roligt att vara med i Rotary

Per-Olov Karlsson lämnar som president för Landskrona-Citadell rotaryklubb och Björn Lind tar vid. Foto: Birger Olsson.

I Landskrona-Citadell rotaryklubb har Per-Olov Karlsson nu lämnat över presidentkedjan till Björn Lind. Presidentskiftet skedde på måndagen 26/6 vid veckomötet som vid det här tillfället hölls i tornrummet på Citadellet. Cirka 40 medlemmar och gäster var närvarande. Per-Olov Karlsson fick tack och varma applåder för sitt presidentskap. Genom hans utmaning att genomföra en svensk klassiker på ett år kan klubben nu skicka 20 000 kr till The Rotary Foundation.

Vid mötet togs också en ny medlem, Sebastian Pankko, in i klubben.

Björn Lind har som inkommande president och programansvarig visat att intressanta föredragshållare betyder mycket för närvaron vid klubbens möten. Det har varit en klart uppåtgående trend under det senaste rotaryåret.

Björn Linds programförklaring var kort och tydlig. ”Det skall vara roligt att vara med i Rotary.”

Landskrona-Citadell RK fyller 50 år i januari 2018. Då blir det fest på Citadellet. Och samma meny serveras som 1968. Även orkestern blir densamma. Domnivet kommer att spela.

Klubbens styrelse tackades för sitt arbete av den avgående presidenten.

Olivia Volk framförde uppskattad sång och gitarrmusik.

av Birger Olsson

Till arkivet