Annons

Fenomenala atleter

Det vinnande ungdomslaget, från vänster Albin Leo, Hanna Brodin, Hugo Brodin och Alvin Broman. Foto: Marie Brodin.

Under förra veckan avgjordes den sista deltävling i den allsvenska serien i tyngdlyftning. Landskrona Atletklubb deltog med totalt 15 lyftare, varav fyra juniorer, fem ungdomar och sex seniorer. Det var ett laddat lag i toppform som gjorde tunga lyft. Genom flera personbästa i tävlingen säkrade LAK:s ungdomslag vinsten i hela serietävlingen.

Annons
 

– Det är fantastiskt bra jobbat av våra ungdomar, berömmer Samuel Broman och redogör för hur klubbens ungdomar lyfte sig till förstaplatsen i ungdomsserien.

Zejna Turkovic tog personbästa i ryck med 26 kg och stöt med 37 kg.
Hanna Brodin tog personbästa i ryck med 39 kg och tangerade sitt tidigare personbästa i stöt med 49 kg.
Hugo Brodin tog 64 kg i ryck och 80 kg i stöt.
Alvin Broman tog personbästa med 70 kg och i stöt med 85 kg.
Albin Leo höjde inte bara sitt personliga rekord utan nådde även den magiska gränsen på 100kg i stöt! Även i ryck höjde Albin sitt personliga rekord till 82 kg.

Landskrona Atletklubb har även starka damer.
– Damlaget har genomfört en riktigt stabil och bra serietävling och placerade sig på tredje plats, och kvalificerade sig därmed även till Elitserien, berättar Samuel Broman.
De tävlande för damlaget i söndagens tävling var Sara Helgesson (ryck 52 kg, stöt 65 kg), Sara Andersson ryck 45 kg, stöt 57 kg), Louise Dahlgren (ryck 63 kg, stöt 75 kg) samt Marie Brodin (32 kg, stöt 46 kg)

Med på tävlingen var även klubbens duktiga ungdomar Cajsa Lindqvist (ryck 14 kg, stöt 17kg), Emilia Alberoth (ryck 14 kg, stöt 14 kg), Elisa Lindeblad-Donnerhag  (ryck 9 kg, stöt 12 kg) samt Alfred Lindeblad-Donnerhag (ryck 8 kg, stöt 11 kg).

På herrsidan genomförde Alex Karlsson sin andra tävling på ett mycket bra sätt (ryck 47kg, stöt 61kg). Klubbens meriterade och erfarne lyftare Marcus Ahl lyfte imponerande 105kg i ryck och 136kg i stöt.

– En fenomenalt genomförd tävling av alla lyftare. Stort tack till dessa men även till coacher, domare och övriga funktionärer. Stort tack även till C4 Kristianstad som arrangerade en riktigt bra tävling Nu laddar våra ungdomar om inför USM som går i Landskrona den 6-7 maj ute på IH. Vill ni se starka tjejer och killar lyfta så boka in dessa datum i era kalendrar, avslutar Samuel Broman.

Ungdomarna (fr v) Elisa Lindeblad-Donnerhag, Emilia Alberoth, Cajsa Lindqvist, samt Alfred Lindeblad-Donnerhag.

Hanna Brodin mitt i ett ryck Foto: Marie Brodin.

 

Annons
Annonser


Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser