
Torsdagen den 6 oktober höll Karen Hegelund-Jensen från Avedøre, Köpenhamn, föredrag för Föreningen Norden i Landskrona. Karen Hegelund-Jensen, som är uppvuxen och har bott på Grönland i halva sitt liv, berättade genom att följa ett år om seder och skikke på Grönland förr och idag.
Livet på Grönland för 50 år sedan var väldigt tufft och man levde på vad naturen kunde ge, främst säl och val. Barnadödlighet var då också mycket hög. Att fira olika milstolpar i barnens liv som skolstart födelsedag och konfirmation har därför varit och är fortfarande mycket viktigt. Det finns också en stark religiositet på Grönland. Att sjunga i kör är ett viktigt inslag i gemenskapen. Varenda liten by kan stoltsera med en egen kör.
Det blev många diskussioner om skillnader och likheter mellan traditioner i Danmark/Sverige och Grönland då och nu.
Efter föredraget serverades en lättare förtäring, där Karen Hegelund-Jensen överraskade med att låta oss smaka hembakade kakor med recept från olika nordiska länder till kaffet. Hon hade då också bytt om till grönländsk folkdräkt och vi fick beundra den pärlbroderade anoraken och kamikker (stövlar) sydda av sälskinn med blomsterbroderi på skaftet. Hennes man Jens, som bott på Grönland större delen av sitt liv, hade tagit med sin egentillverkade trumma och lät oss ta del av en trumdans med rötter i forna tiders Thule på Grönland. Trumdansen har lång tradition. Den utfördes för att lösa tvister, som tidigare löstes genom blodiga uppgörelser. Tänk om man varit lika klok i alla de länder, där krig och förföljelser rasar idag.
Nästa sammankomst är den 7 november kl. 19.00 i Siriuslokalen. Då talar Föreningen Nordens generalsekreterare Bo Andersson under rubriken Norden 2030 i nutidshistoriskt perspektiv.














































