Polisen har goda förhoppningar om att lösa fallet med stölder i hemmet hos den äldre man som i samband med en rån i sitt hem på Vallgatan föll och fick föras till sjukhus och där han senare avled.
– Polisen har funnit en del dna som just nu analyseras. Finns personerna registrerade sedan tidigare så åker de fast. Skulle de inte vara registrerade men blir det i framtiden så har vi sparat allt från ärendet i Landskrona och återupptar ärendet, säger Eva-Lotta Hermansson Trudedssson, informatör på polisen i Helsingborg.
– Rångruppen i Helsingborg håller även på att gå genom samtliga vittnesmål och det är en hel del. Därför har vi stora förhoppningar om att gärningsmännen ska åka fast, avslutar informatören.














































