Annons

Europa i skolan

Europa i skolan, heter en utställning som visas på Landskrona stadsbibliotek under perioden 7 maj – 16 maj.

Utställningen tar upp frågor som: Hur för vi in Europa i skolan? Hur får vi ut våra elever i Europa? Hur förbereder vi våra ungdomar på ett Europa utan gränser? Hur blir vi européer på en flexibel arbetsmarknad?

Annons
 

Detta är en utställning som tar upp fördelarna med att ha internationalisering i skolan och hur det rent konkret kan se ut med bilder och information från de kommunala gymnasieskolorna i Landskrona; Allvar Gullstrand- gymnasiet, Enoch Thulingymnasiet och Selma Lagerlövsgymnasiet. Lärare som gärna vill jobba med internationella projekt kan här få en del tips. För de som gått ut skolan och vill jobba utomlands finns det också en del användbart, meddelar Kerstin Tufvesson från Allvar Gullstrandgymnasiet som står bakom utställningen.

Annons
Annonser
Vi stödjer Direkten genom att vara med i Företagsguiden:

Annonser