Filmstudion firar 40 år

Den 16 januari startar 40-års jubilerande Landskrona Filmstudio vårens visningar. Landskrona Filmstudio grundades 1970 och jubileet tänker man uppmärksamma lite extra den 13 mars.
– Då tänker vi visa en film som hyllar biografen som mötesplats. Vilken film det blir ska hållas hemligt för våra medlemmar ända till visningsdagen, säger föreningens ordförande Eva Lindfors. Filmerna visas lördagar klockan 15 på Bio Maxim.
Vårens program ser ut enligt följande, 16/1 Augustilunch i Rom, 30/1 Looking for Eric, 13/2 Still walking, 20/2 Flickan, 6/3 Årstider, 13/3 jubileumsfilm samt 27/3 De osynliga.
– Ett medlemskort för alla filmerna kostar 200 kronor eller 170 kronor för studerande och pensionärer. Kortet kan man köpa vid filmstudions visningar eller i kassan på Bio Maxim vid ordinarie visningar, avslutar Eva Lindfors.

Till arkivet