
Tidigt i lördags morse när solen ännu inte riktigt gått upp så steg många upp för att ta sig till Lund och rösta fram listor till riksdag och region för S räkning. Men varför ska man bry sig om det då? Givetvis så behöver man inte det och alla vi som var på plats är engagerade och aktiva i våra kommuner på lokal nivå. Men en sak gemensamt för oss alla här är att vi bryr oss om.
Vid något tillfälle i våra liv – tidigt, sent, i föreningsliv, på jobb eller skola, när någon av våra anhöriga behövt hjälp, eller man kör punktering på en dålig väg, gör att vi börjat bry oss.
Vad det än kan vara har tusentals människor landat i att ”detta måste jag bry mig om?”
Det är därför vi sysslar med politiska frågor. Det är det som håller ihop vårt samhälle och för att saker fungerar. Vi bryr oss, om även de som inte bryr sig. Vi gillar den modellen som vi har i Sverige och som skapats av oss alla tillsammans genom åren. Gratis skola och en i princip gratis sjukvård. Statliga vägar och ett starkt försvar även om många inte tror det. Den modellen som gäller oss alla oavsett politisk hemvist det är därför vi bryr oss.
Ingen ensam kan göra allt men alla kan göra något. Det är därför man stiger upp innan solen och åker iväg – för att vi bryr oss om. Ha en fin dag alla!
Ole Rudolfsson
Ordförande Hvens S föreningen














































