PLANKET - Inlägget på denna sida är insändare och åsikterna är skribentens egna

Tredje gången gillt

Gång- och cykelvägen längs med Teaterparken är för många Landskronabor ett av de naturliga stråken när stegen ska tas eller pedalerna snurra mellan Öster och Centrum. Vi som vandrar och cyklar ser fram emot turen när det är soligt och torrt. Men när det regnar och en bra stund därefter, bävar vi för den. Skodon, byxor, cyklar och våra fyrfota vänner riskerar då att inte bara bli blöta, utan även att få ett rejält ytlager av brungrå sörja.

Vi har vid flera tillfällen hoppats att nu ska väl äntligen den korta bit, uppe vid rondellen, som är täckt med grus äntligen få sin beläggning. Men ack så vi bedrar oss varje gång. Inget hände när gång- och cykelvägen reparerades och rotknölarna i asfalten togs bort. Ej heller när parkeringsplatsen ut mot Österleden anlades. Men skam den som ger sig.

När nu hela Teaterparken håller på att få en rejäl make over, kanske det äntligen spenderas lite tid och pengar även på de ynka metrarna mellan parkeringsplatsen och rondellen. Vi hoppas att kanske, kanske det äntligen är tredje gången gillt.

Jan Nilsson
boende på Öster

Planket på Landskrona Direkt

Observera att på Planket lägger vi endast ut underskrivna texter.
Mejla din insändare till adressen: info(at)landskronadirekt.com och uppger "Planket" i ämnesraden. Bifoga telefonnummer (publiceras ej).