PLANKET - Inlägget på denna sida är insändare och åsikterna är skribentens egna

The Sting – Blåsningen

Ibland blir tystnaden total, antingen man vill låta tystnaden dölja sina misstag eller så är man för blyg för att berätta om sina framgångar.
Alla vet att vi, Socialdemokrater, är  mot vinster i välfärden och skolan. I mitt fall var det rent ideologiskt men också när man i olika forskningsrapporter kom fram till att kunskaperna i svenska och engelska inte var något som blev så bra.

Nu har skolinspektionen gjort en  kvalitetsgranskning: Skolinspektionen, Tematisk kvalitetsgranskning 2025. ”Kvaliteten i engelskspråkig undervisning när den ges i andra ämnen än språk. Fokus på årskurs 7-9”
Den finns att läsa på Skolinspektionens hemsida.

Alla som förfäktar fördelarna med skolor som bedriver delar av sin undervisning på engelska bör läsa den. Alldeles särskilt föräldrar som av olika skäl funderar på att ansöka om att deras barn skall få gå där bör göra det.

Jag vill passa på att säga här att jag har full respekt för de som väljer och har valt IES. En del  saker där är säkert bra. Jag vet själv inte eftersom vi politiker i tex Utbildningsnämnden inte har någon insyn överhuvudtaget i IES – vi måste bara betala!

Alla utbildningsintresserade har säkert läst att 27(tjugosju) av 30 granskade skolor fick anmärkningar. IES i Landskrona var en av de granskade skolorna och en av de 27 som hade brister i  engelskspråkig undervisning.

Innan jag citerar en del av rapporten vill jag säga något om vad jag reagerade på i den:

  • Att knappt 20 av drygt 100 (undersökta)lärare har svensk lärarlegitimation!
  • Att knappt var fjärde lärare undervisar i ämnen de inte är behöriga i!
  • Att många elever inte vill prata engelska på lektionerna!
  • Att många elever inte förstår lärarnas frågar, bland annat på grund av att man inte förstod lärarens språk!

Det finns mycket som jag reagerade på men jag tar inte upp allt!
Nu är det dags för lite citat:
– Oreflekterad användning av engelskspråkig undervisning på många av de granskade skolorna
– Den engelskspråkiga undervisningen genomförs utan förankring i vetenskapliga metoder om språk- och ämnesintegrerat lärande
– Avsaknad av gemensamma diskussioner kan försämra elevernas möjlighet till kunskapsutveckling
-Att det är sällan lärare aktivt uppmuntrar elever att prata engelska
– Risk för tysta klassrum och låg grad av interaktion
– Språkförbistringar kan göra det utmanande att se och möta elevers behov

Sammanfattning
Antalet skolor med tillstånd att genomföra delar av undervisningen på engelska har ökat kraftigt. Trots att skolorna har undervisning på engelska som uttalad profil visar granskningen att den undervisning som bedrivs på engelska sällan utgår från kunskap om språk- och ämnesintegrerat lärande.

Det finns kommentarer och förklaringar till alla rubrikerna och mer därtill!
Jag tycker att granskningens resultat är bedrövligt.
Jag kan konstatera att det uppenbarligen finns väldigt mycket att göra för att marknadsskolorna ens skall komma i närheten av det som de lyfter fram som sin profil!
Jag har ännu inte sett någon kommentar från IES i Landskrona med anledning av granskningens resultat!
En produkt som inte håller måttet köper man inte – den lämnar man tillbaka eller slänger.
En del av er blir säkert förbannade på mig / oss pga av denna insändare  men det är inte jag/ vi som står för Blåsningen.
Bli förbannad på ansvariga för Blåsningen istället!
Håkan Lans (S)

Planket på Landskrona Direkt

Observera att på Planket lägger vi endast ut underskrivna texter.
Mejla din insändare till adressen: info(at)landskronadirekt.com och uppger "Planket" i ämnesraden. Bifoga telefonnummer (publiceras ej).