I höstas skrev jag en motion om Thulinparken, att man bör utveckla det gräsområde som idag Thulinparken består av till ett artrikt parkstråk likt Landskronas andra parker.
Idag läser jag i Landskronadirekt att så blir fallet. Mycket glädjande att bostadsplanerna i området skrotas.
Jag väljer att återupprepa det jag skrev i motionen:
I och med att Landskrona expanderar norrut så finns det av värde att även expandera vår starka parkkultur norrut. Därför anser Vänsterpartiet att Thulinparken vore ett utmärkt grönområde för Landskronas största parksatsning i modern tid.
Genom att omvandla detta idag mestadels gräsområde till ett ordentligt parkstråk knyter man ihop Borstahusen med Svaneholm. Området är lite mer än en halv kilometer långt och 80 meter brett vilket påminner om Slottsparkens storlek. Ett stråk med gångvägar, dammar, vattendrag, lekparker, grillplatser, etc skulle gagna området och de som bor där.
Att göra Thulinparken till en artrik park vore att försegla Norra Landskronas roll i att bevara Landskronas parkkultur. Det skulle skapa ännu ett vackert och nyttjat område för Landskronaborna att strosa genom. En park skulle även följa invånarnas önskan om att behålla området som ett grönområde.
Jag ser fram emot att vandra i detta nya stråk tillsammans med mina medmänniskor.














































