Vi Socialdemokrater påstår att träning på betald arbetstid lönar sig. I kommunfullmäktige torsdagen den 27 oktober så behandlades vår motion gällande införande av friskvård på betald arbetstid för samtliga anställda i Landskrona stad.
Motionen behandlades och avslogs i vanlig ordning.
Treklöverns svar för att motionen skulle avslås var ganska märkliga men det var tydligt att satsa på personalen är inte något för dem som styr och ett av svaren vi fick när Treklöverns argument tröt, så var det slutliga svaret innan debatten tog slut- Att lägga en så STOR kostnad på personalen är inte aktuellt. De var tydligt att man ser Landskrona stads personal som en kostnad.
Vi Socialdemokrater tycker att god personalvård är något som i högsta grad borde prioriteras. Det finns flertalet studier som visar att arbetstagare som erbjuds friskvårdinsatser på betald arbetstid har färre sjukskrivningar och mår bättre, samtidigt som kostnaderna sjunker för arbetsgivaren när sjukfrånvaron minskar och anställda utför lika mycket arbete som tidigare.
Träning på arbetstid kostar inte- Vare sig man mäter produktivitet eller sjukfrånvarokostnader! Samtidigt som hälsan förbättras!
En timme i veckan motsvarar 12 minuter per arbetsdag eller 2,5 procent minskad arbetstid – 12 minuter per dag är inte mycket det är förmodligen vad många av oss, spenderar stirrandes på vår kaffekopp i väntan på ökande av koncentrationsförmåga och energi.
Man ska se införandet av friskvård på betald arbetstid som en investering, inte som en förlust av arbetstid, eller se problem som kan komma på vägen.
Vi Socialdemokrater vill att samtliga anställda i Landskrona Stad ska få den möjligheten. De anställdas hälsa, utveckling och arbetsglädje är nyckeln till en framgångsrik och effektiv kommunal verksamhet.
Men åter igen så säger man nej när det gäller att vara en bra och attraktiv arbetsgivare. Treklövern tycker att friskvårdsbidraget på 2000 kr per år räcker men friskvårdsbidraget gäller ju inte för alla.
Har man en kortare anställning än tre månader så gäller inte friskvårdsbidraget. Här lönediskrimineras många människor som utför arbete för Landskrona stad, vilket inte är lagligt!
Man kan förstå att det kan finnas svårigheter att organisera friskvårdstimmen men vi tror att det finns ett annat problem.
Det saknas helt enkelt, kreativitet och vilja från Treklövern!
Några som erbjuder friskvård på betald arbetstid idag är bla, Lunds Universitet, Kungliga Tekniska högskolan, Tullverket, Karlskrona kommun, Jönköpings kommun och Öresundsgymnasiet Landskrona.
Slutligen vill vi nämna att Arbetsmiljöverket som är en statlig myndighet, experter på arbetsmiljöområden, ger möjlighet till all sin personal, en betald friskvårdstimme per vecka.
Varför vågar inte Treklövern pröva?
Jenny Tillander (S)
Mecide Özer (S)














































