PLANKET - Inlägget på denna sida är insändare och åsikterna är skribentens egna

Från Studentbostäder – till högsta klass

Ser på morgon-TV att det råder enorm brist på studentbostäder i de flesta universitetsstäder.
Skulle vi i Landskrona inte kunna bygga lite billiga lägenheter, där minst 80% blir just studentbostäder?
Tåg till Lund tar ner 17 minuter! Om man då bebygger några kvarter på åkrarna nära stationen – och även nära Häljarps station, skulle detta generera en viss föryngring av vår stad. Elever som tagit studenten i Landskrona ges förtur – vilket i sig självt skulle popularisera Landskrona som gymnasiestad. Hela Dammhagsskolan borde byggas om och bli som ”Spyken” i Lund. Det gör det inte lättare att komma in på universitetet, men de som kommer in från ”nya Läroverket” slipper leta bostäder i Lund. Ett tågkort kan, i samverkan med Skånetrafiken, kanske rabatteras och ingå i hyran. Och man får en utbildningskedja för framtiden i Landskrona.
 
Dessutom bör vi aktivt satsa på ett litet nöjesdistrikt och återöppnande av lite pubar, dansställen och liknande t.ex. på Ödmanssonsgatan och Rådmansgatan. Medan nedre Regeringsgatan – mitt emot det universitetsförberedande gymnasiet, bör återfå sin forna glans som socitétsområde, med våningar (snarare än lägenheter), kök som ligger ”avsides” – samt luftiga salonger och bibliotek ej sällan separerade med skjutbara glasdörrar. I äkta högsta-klass stil med ornament och kanske blyfönster i trapphusen. Väggar avsedda för konst och bokhyllor, inte bara en trist vägg-TV.
Jag talar riktig klass här! Inte öppna ”köksö- lösningar” mitt i en 130 kvm våning och elände utan stil och klass.
Och kanske t.o.m. med portvaktslägenhet på entréplanet. Många av fastigheterna just på nedre Regeringsgatan har denna grundpotential. Om t.ex. hiss saknas, brukar det fungera att låta bygga en på innergårdarna.
 
Och på tal om Svaneholmsvillan – var tror kommunledning och byggnadskontoret att någon riktigt rik företagare skulle vilja slå sig ned i Landskrona stad ? Nu finns det inte många ”riktiga villor” kvar ! Dela inte upp våra finaste klenoder.
 
Vi behöver bostäder av alla klasser – från våra infödda ”A-lagare”, våra yngre, våra företagare och arbetare inom alla inkomstklasser
– och ”Hellerup-villor” för de verkliga potentaterna. Som Emonds Villa Borgia och Svaneholm HAR varit. 
 
Vi behöver sålunda mer än enbart denna enfaldiga ofta onödigt dyra medelmåttighet – men också mindre boenden för de yngre
och bosättare i 20-årsåldern. Kort sagt fastigheter på hela skalan. Från 2000 kr/mån till 30.000 kr/mån och från radhus a en miljon upp till riktiga villor a 50 miljoner.
 
Pontus Eriksson

Planket på Landskrona Direkt

Observera att på Planket lägger vi endast ut underskrivna texter.
Mejla din insändare till adressen: info(at)landskronadirekt.com och uppger "Planket" i ämnesraden. Bifoga telefonnummer (publiceras ej).