MUSIK. Rikard Ozols har spelat trummor i hela sitt liv. Och när han inte spelar så ”skruvar” han med dom. Och inte bara på sina egna trummor. Han hjälper även världsstjärnor att få trummorna i perfekt skick inför konserter. På lördagen träffade vi honom på Ystad Teater då han riggade och preparerade trummorna till ingen mindre än 80-årige Billy Cobham, en av världens absolut största och mest meriterade trummisar.
TÅGSTRUL. Ett ständigt samtalsämne är sena och inställda tåg i Skåne. Tidigare i veckan publicerade vi ett debattinlägg av Thomas H Johnsson som Carina Zachau, ordförande i Kollektivtrafiknämnden i Region Skåne, svarat på (Planket). Faktum är att ett stort antal Pågatåg ställts in under sommaren och anledningarna är många.
UPPDATERAD 19.40. ÖVERGÅNG. Förra veckan sålde BoIS Samuel Burakowski till den norska toppklubben Bodö/Glimt. Och nu kan även Frederik Ihler vara på väg till Norge. Enligt den norska tidningen Netavisens är Molde intresserad av att ta Frederik Ihler till klubben. Säkra källor till Landskrona Direkt uppger att spelaren befinner sig i Norge redan och genomgår en läkarundersökning.