Enligt uppgifter till Helsingborgs Dagblad ska mannen ha jagat människor in i en portuppgång och försökt ta sig in genom att rycka i dörren. Tumultet inträffade vid 16-tiden på onsdagen förra veckan, och polisen var snabbt på plats.
Den misstänkte sitter nu häktad i Helsingborg, på sannolika skäl misstänkt för bland annat grovt olaga hot, försök till grov misshandel, brott mot knivlagen och ofredande. Åklagare Magdalena Holmberg är mycket förtegen i ärendet.
– Eftersom det råder förundersökningssekretess så kan jag inte säga något alls i ärendet. Jag kan dock bekräfta att händelsen inträffade i onsdags förra veckan och att mannen nu sitter häktad, åtminstone till fredagen den 10 oktober, säger åklagaren.
Polisen fortsätter nu sin utredning för att klarlägga händelseförloppet och motivet bakom attacken.