Vi fackliga företrädare driver frågor som är avgörande för våra medlemmar och för att vi ska få en bra skola, både nationellt och lokalt här i Landskrona. Det handlar framför allt om att vi lärare behöver garanterad tid för planering och efterarbete av undervisningen. Vi behöver det för att möta alla elever utifrån de förutsättningar de har – och det gäller oavsett om vi arbetar i förskolan, grundskolan, gymnasiet eller vuxenutbildningen.
Om undervisningstiden blir för omfattande riskerar förberedelse och uppföljning att trängas undan. Ingen lärare kan hantera för många undervisningstimmar utan att det går ut över kvaliteten. Därför måste även undervisningstiden regleras genom lag eller avtal och gälla alla skolformer.
För att barn och elever ska få den utbildning de har rätt till krävs en hållbar arbetsmiljö för lärare.
Vi lärare arbetar hårt för att lyckas, men när förutsättningarna inte finns är det nästintill omöjligt. Det drabbar arbetsmiljön, utbildningens kvalitet och i slutändan elevernas välmående.
Sveriges Lärare kräver därför:
1. Garanterad tid för planering av undervisning
2. Maxtak för lärares undervisningstid
3. Maxtak på barn- och undervisningsgruppernas storlekar
Det återstår bara 5 år till 2030. Om Sverige ska leva upp till löftet i mål 4 om en god utbildning för alla med kvalitet måste vi investera i lärarnas arbetsvillkor. En satsning på oss lärare är en satsning på framtiden.
Rebecka Kainulainen, ordförande Sveriges Lärare
Christine Jansson, Sveriges Lärare
Björn Nilsson, Sveriges Lärare
Mikael Thunberg, Sveriges Lärare
Muhamet Muriqi, Sveriges Lärare
Lena Engdahl, Sveriges Lärare
Anna Rinstham, Sveriges Lärare
Ann-Louise Christensson, Sveriges Lärare