Stäppvargar och rock ’n’ roll på Galleri Direkt

På Galleri Direkt rivstartar man våren med start den 22 mars.
KONST. Våren står för dörren och så gör även säsongens utställningar på Galleri Direkt. Det blir såväl stäppvargar som rock’n’roll och fria konstnärer som kommer att pryda väggarna i galleriet på Gamla Kyrkogatan i Landskrona. Det är dags att ta fram konstkalendern.

Först ut är målargruppen Stäppvargarna som har sin verksamhet i Lund. Konstnärerna kommer dock från hela Skåne. De som ställer ut är konstnärerna Monica Persson, Inga Svanberg, Ann-Sofi Pettersson, Anchi Kindt, Lotta Wolfhagen, Maud Gustafsson och Anne-Berit Engh. Deras konst visas på Galleri Direkt den 22 mars till och med den 30 mars.

En vecka senare är det dags för årets andra utställning och det är inga mindre än musikern och konstnären Dregen samt Millan Rouge som ställer ut i regi av Landskrona Konstförening. Deras konst finns till beskådan den 5 till 13 april.

Veckan efter är det dags för påsken och med den Konstrundan. Och under hela påsken är det Fria Konstnärers Gille som visar upp verk av ett stort antal konstnärer.

Mer information om de olika utställningarna kommer längre fram.

Till arkivet