BTK Scania på väg mot division 3

BTK Scania är bara en seger från avancemang till division 3. Foto: BTK Scania
BORDTENNIS. BTK Scanias A-lag har imponerat stort i årets Division 4 och leder serien med fyra poäng före IFK Lund på andra plats, efter många år i de lägre lokala divisionerna. I nästa match mot Kågeröds BTK kan man säkra serieseger och uppflyttning till division 3.

Med bara två omgångar kvar av division 4 Västra ser BTK Scania ut att vara på god väg att säkra en uppflyttning till division 3. De leder serien med fyra poäng och skulle de vinna mot Kågeröd på torsdagen den 6 mars blir ledningen omöjlig att komma i kapp.

BTK Scania har inte bara varit starka i tabellen utan de har även en överlägsen setdifferens  på +28. De har även kammat hem den största vinsten denna säsong vilket var en 8-1 vinst mot Åstorp.

BTK Scania har tidigare spelat så högt upp som i division 2, men under de senaste 10 åren har klubben tillbringat tre av dessa år i division 6. Under en period hade de dessutom inget A-lag alls. Under säsongen 2008/2009 slutade BTK Scania på en tredjeplats i division 2, men året efter lades A-laget ned på grund av att de inte hade tillräckligt med spelare. Sedan dess har de behövt återuppbygga laget och tillbringa de senaste åren i de lägre divisionerna så som division 6

Nu är laget på väg tillbaka till division 3, för första gången på länge. Det är hela 17 år sedan de senast spelade på en högre nivå än division 3, men nu har de chans att säkra uppflyttning till division 3 vilket skulle vara en historisk händelse för klubben.

Text: Gustav Ågren, Prao

Till arkivet