Det utlovas dansanta covers av bland andra Madonna, Ledin, Eurythmics, Gasolin och Electric Light Orchestra, vilket garanterar ett fullt dansgolv.
Landskronabandet Fred Upstair består av idel lokala musikprofiler. Ulf ”Flyer” Ek sång, Olu Eriksson sång, Peter Andersson gitarr, Rickard Ozols trummor, Micke Evertsson klaviatur, Magnus Scharin bas samt Peter Nordehammar percussion.
– Vi har alltid haft en speciell kemi. Lite som ett äktenskap. Ibland har vi pratat skilsmässa men sen skärpt oss och kämpat vidare. Under perioder har några av oss hoppat av men återvänt, säger bandets sångerska Olu Eriksson.
– Vi repar fortfarande på måndagar som vi väl gjort i alla tider. Det är musiken, det sociala som håller ihop oss. Genom åren har vi upplevt mycket ihop. En del har fått barn och även numera barnbarn. Några av barnen har växt upp med att hänga med på spelningar och firat semester ihop på Ven. Vi har gift oss och skilt oss, bytt yrken och liv, men bandet består, understryker Olu Eriksson.
– Till ätande gäster serveras en enklare festbuffé med fläskfilé, potatisgratäng, lax, sill, ishavsräkor, såser, sallader och bröd, låter Niclas Lundblad projektansvarig ombord på MS Tilda meddela.
Ätande gäster är välkomna från 19.00, bandet går på scen 21.00.
Förköp entrébiljett och/eller mat görs på oresundcruiseline.se














































