Göran Beckman, kulturvurmare
- – Rådhuset och konstnärernas ateljéer där, är ett måste att besöka.
- – Galleri Direkt bjuder alltid på fina utställningar. Denna gången ser jag fram emot att titta på vad Venkonstnärerna har att erbjuda. Förresten så kommer jag att besöka stadens samtliga gallerier. Där finns det alltid något extra.
- – Kvällen avslutas antagligen på Matscenen där det utöver mat och dryck bjuds på jazz.

Sofia Björne, konstnär och fågelmakare som tillsammans med Helena Lindgren är initiativtagare till pop-up galleriet på Gamla Kyrkogatan 4.
- – Jag är fräck nog och tipsar om oss själva. Helena Lindgren visar diorama och knappkonst, Mira Björne Zander har tillverkat nya figurer, Niklas Fritsch har återupptagit måleriet och även Kat målar och sen ska det bli spännande att se Johan Schöld Eks digitala surrealism. Själv har jag gjort några nya fåglar. Förhoppningsvis hinner jag bli klar med den största fågeln hittills också.
- – Galleri 1658 och Galleri Direkt är andra måsten att besöka under en kulturnatt.
- – De utgallrade böckerna på biblioteket vill jag helst inte missa men gör det allt som oftast då jag själv alltid är engagerad i någon programpunkt.

Poul W Lorenzen, kändiskock, kulturvän och influencer.
- – Landskronatatueraren Ea Elmgren på Galleri 1658 måste jag träffa och titta på hennes tavlor. Hennes konst har jag tidigare bara skådat på hud, nu ska det bli intressant att se den på duk. Sen kommer jag naturligtvis förbi er på Galleri Direkt. Inte minst för alla roliga människor som alltid dyker upp där.
- – Under en kulturnatt måste man också hinna med ett par krogbesök. Ett glas öl eller ett gott rödvin hör liksom till.
- – Det är något av logernas afton ikväll. Det ska man inte missa. Stans olika loger håller öppet. Här kan du få reda på vad de står för och inte minst kika in i deras fina lokaler som bara det är en upplevelse i sig.
- – Sen har jag ytterligare ett tips jag vill framföra… Jag tänker lyssna på Märta Jönsson och Kulturskolans elever.














































