Tisdagens onlineauktion på Skånes Auktionsverk är stor. Hela 853 rop finns att beskåda i deras katalog och där finns allt mellan himmel och jord.
– Denna gång har vi inga direkta samlingar. Men däremot har vi många objekt som ska ut. Och här finns något för alla smaker och plånböcker, lovar Joakim Karlsson på auktionsverket.
Han går genom vad som finns och stannar vid ett bordsur.
– Det är tillskrivet Pierre-Phillipe Thomire och är från tidigt 1800-tal. Jag talade med en kund som handlat med antikt i 50 år och han sade att det var ett av de bästa bordsuren han sett, säger Joakim Karlsson.
En hel del lokal konst kommer också att ropas ut.
– Vi har ett par oljor av Rolf Nordengren som är född i stan. Även två oljor av Albert Abbe, varav det ena motivet är Ålabodarna, kommer att gå under klubban. Sedan har vi en oljemålning som förestället Prästbacken på Ven och som är målad av Alex Nilsson, säger Joakim Karlsson.
Andra favoriter är fyra verk med Greta Garbo utförd av Rupert Jasen Smith efter Andy Warhol. Det finns även en stor samling silverbestick av modellen Rosenholm som letar efter en ny ägare. Ett annat trevligt föremål är en lockpokal med vackert slipad dekor av Edward Hald.
Visning äger rum på måndag klockan 13-19. Onlineauktionen startar på tisdag klockan 18.00.














































