S vill bromsa investeringstakten

Jonas Esbjörnsson presenterar socialdemokraternas budgetförslag.
Jonas Esbjörnsson presenterar socialdemokraternas budgetförslag.

– Festen är slut.
Så inledde socialdemokraternas kommunalråd Jonas Esbjörnsson den presskonferens som han kallat till för att presentera sitt partis budget för 2018.

Med festen menar Jonas Esbjörnsson den investeringstakt som gällt de senaste åren. Någon skattehöjning vill dock inte socialdemokraten ha. Ännu.
– Att höja skatten med en krona hade inneburit 84 miljoner kronor. Men vi anser oss kunna klara av en budget ändå. Men skulle det råda samma investeringstakt som de senaste åren så kommer ekonomin att urholkas, säger kommunalrådet.

Sveriges barnvänligaste stad. Det är rubriken på socialdemokraternas budget för 2018. Trots rubriken så är arbetslösheten den viktigaste frågan enligt Jonas Esbjörnsson och hans parti.
– Vi befinner oss i en tid av förändringar. Men samtidigt står staden inför många tuffa utmaningar. De viktigaste frågorna är sysselsättningen och arbetsmarknadsfrågorna. Arbetslösheten i kommunen är omkring 15 procent vilket är alldeles för högt, säger han.

Jonas Esbjörnsson talar sig också varm för barnen och miljön.
– Förutom att satsa på att fler ska få jobb så vill vi göra Landskrona till Sveriges barnvänligaste stad samt utveckla stadens parker och grönområden. Vi står också inför ett klimathot som allvarligt påverkar den framtida livsmiljön. Vi menar att kommunen på alla områden skall verka för en bättre miljö.

För att bli mer barnvänliga så vill socialdemokraterna satsa 700 000 kronor under tre år vardera på att göra Kulturskolan avgiftsfri. Partiet vill även satsa 3 500 000 kronor 2018 och lika mycket under 2019 för att satsa på sommarkollo, utveckla det offentliga rummet samt att minska barngrupperna och klasserna när ekonomin tillåter.

För att bli klimatsmartast i landet vill Socialdemokraterna satsa på cykel-, gång- och kollektivtrafik i hela kommunen. Det ska även satsas på solfångare på kommunala fastigheter samt på klimatutbildningsprogram. På detta vill Socialdemokraterna investera sex miljoner kronor, jämnt fördelat på 2018 och 2019.

Partiet vill också arbeta för en högskoleetablering i Landskrona. Dessutom vill de satsa på ett lokalt kunskapslyft och på yrkesutbildningar samt att arbetet med Landskrona tillväxt fortsätter.

Beträffande välfärden så vill Jonas Esbjörnsson och hans parti att denna ska vara i världsklass. Därför ska det satsas på extratjänster inom omsorgen samt att den personal som vill slippa delade turer och arbeta heltid ska få så.  Framtidens omsorg ska baseras på äldres delaktighet och behov.
– Målet är att hemtjänstpersonalen ska ha en stund över för att faktiskt kunna sätta sig ner och prata med den äldre samt att maten som serveras på våra äldreboende och inom hemvården ska vara god, nyttig och gärna närproducerad, säger Jonas Esbjörnsson.

I sin budget tar Socialdemokraterna även upp bostadspolitiken inför framtiden. En viktig part är Landskronahem.
– Vi vill att Landskronahem bygger fler hyresrätter i de områdena som hyresrätter saknas. Vi vill även se hyresrätter i mer varierande storlekar. De som är unga ska ha någonstans att flytta, anser Jonas Esbjörnsson.
– Det pratas från det styrande Treklövern om balans mellan hyres- och äganderätt. Vi ser hellre till behovet.

Socialdemokraterna anser också, precis som övriga partier, att Landskrona ska vara en trygg stad att bo, leva och vistas i. De vill se fler poliser i staden samt att det ska finnas kameraövervakning på de platser som är otrygga. Partiet vill även satsa på aktiviteter för ungdomar samt att samarbetet med andra myndigheter för att få bukt med den svarta ekonomin fortsätter.

När budgeten ska tas på kommunfullmäktige den 21 juni kommer Treklöverns budget att ligga som grund. Socialdemokraterna har noga gått genom denna budget och har en del avslags- ändrings- och tilläggsyrkanden. Två tunga poster i Treklöverns budget som Socialdemokraterna kommer att yrka avslag på är byggandet av Karlslundsgatan samt ombyggnaden av rondellen 33 lågor vid östra infarten till centrum.
– Totalt vill Treklövern satsa över 40 miljoner kronor under tre år på detta. Vi anser dock att behoven är mycket större på andra ställen. Vi vill exempelvis hellre se en ny idrottshall i Häljarp som ska stå klar 2019. Vi vill även se en upprustning av fotbollsanläggningen på Exercisfältet. Det är deras tur nu, avslutar Jonas Esbjörnsson.

Till arkivet