Fortfarande inget ägarbyte

sandvangen_160419_5

Förra veckan lämnades en överklagan in till högsta förvaltningsrätten gällande affären mellan Landskronahem och Stena Fastigheter i Malmö. Det betyder att det inte blir någon överlåtelse i år.

En handfull personer har bestämt sig för att förhala affären mellan Landskronahem och Stena Fastigheter i Malmö som innebär att Sandvången och Pilängen blir privatägt. Ett flertal överklaganden har gjort att allt dragit ut på tiden men fram till förra veckan såg det ut som att affären skulle kunna avslutas och ett överlåtande skulle kunna ske den 1 december.

Men då kom en ny överklagan.
– Den är inlämnad till högsta förvaltningsrätten och gäller att man inte blivit beviljade prövningstillstånd i kammarrätten, säger Ola Svensson, fastighetschef på Stena Fastigheter.
– Det innebär att vi måste avvakta beslutet från högsta förvaltningsrätten. Ärendena där kan ta upp till sex månader men det kan också gå fortare. Vi får helt enkelt bida vår tid, säger fastighetschefen.

Först kommer högsta förvaltningsrätten utreda om de som överklagat får prövningstillstånd i deras instans. Skulle de få detta så fortsätter processen. Skulle de överklagande få avslag på prövningstillståndet så kan de begära resning.

Landskrona Direkt har försökt nå företrädare för Landskronahem utan att lyckas.

Till arkivet